Menu

Jak mieszkać – czyli kupno czy wynajem ?

12 sierpnia 2016 - Budownictwo
Jak mieszkać – czyli kupno czy wynajem ?

Nie ulega wątpliwości, że zakup mieszkania w Polsce stanowi inwestycje najważniejszą do tej pory w życiu. Ceny deweloperskie oraz te na rynku wtórnym rosną niemal z każdą wiosną, dlatego też przy bardzo wysokich sumach w stosunku do przeciętnych zarobków, ten zakup jest przeważnie najważniejszym i niosącym za sobą wiele udogodnień lub konsekwencji. Jednym z udogodnień jest fakt lokowania środków finansowych w nieruchomość, która w zdecydowanej większości jest najistotniejszą częścią życiowego dorobku.

Oczywiście zakup najczęściej wiąże się z kredytem i nawet jeśli zostanie on nam przyznany, nie zawsze musi być to najlepsza decyzja. Otóż zakup często dokonywany jest na siłę i sprawia kolejny kłopot aniżeli podwyższenie komfortu życia. Decyzja o zakupie mieszkania, uwzględniając również kredyt oparta powinna być praktyce na kilku zmiennych, które potwierdzą, że zakup jest właściwy.

Wynajęcie mieszkania ma swoje plusy i również jak w wypadku kupna, tylko wzięcie pod uwagę kwestii za i przeciw, odpowiedzą na pytanie, czy warto ? Wynajem często może oznaczać zamieszkanie w lepszej dzielnicy. Liczy się tutaj również metraż, a więc większa przestrzeń oznaczająca lepszy komfort. W grę wchodzi tutaj również mobilność, gdyż w razie takiej potrzeby możemy bez większych problemów zmienić miejsce zamieszkania, do czego zmusić może nas sytuacja losowa.

Tak naprawdę zakup mieszkania jest najlepszym możliwym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym, przede wszystkim w momencie gdy osiągnęliśmy stabilizację życiową lub po prostu mamy pewność, że osiadamy w miejscu, w którym zostaniemy na bardzo długi czas.

Wynajem jest odpowiedni dla tych, którzy przeważnie nie posiadają jeszcze rodzin lub zamiana aktu własności na komfort jest dla nich lepszym rozwiązaniem. Powody mogą być przeróżne, ale należy wiedzieć, że to bardzo poważna decyzja, ponieważ w jednym jak i w drugim przypadku, nie obędzie się bez poświęcenia nie małych środków finansowych niezbędnych do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *