Menu

Manuel Jesus Morales – „obgryzanie kolby ma teraz zupełnie nowy smak”

1 marca 2018 - Gastronomia
Manuel Jesus Morales – „obgryzanie kolby ma teraz zupełnie nowy smak”

San Cristóbal de las Casas to miasto, do którego przeniesiemy się właśnie dzisiaj. Przyjechaliśmy do Meksyku specjalnie na zaproszenie Manuela Jesusa Moralesa, jednego z największych plantatorów kukurydzy w Ameryce Łacińskiej.

Kukurydziany Jezus

Jesus plantację odziedziczył po swoim ojcu Arturro „Rey del Maíz” Moralesie.Przydomek ojca wziął się z tego, że w latach pięćdziesiątych zmonopolizował on plantacje kukurydzy w Meksyku. Dzięki temu okrzyknięto go w kraju Rey del Maíz- co znaczy w wolnym tłumaczeniu tyle co kukurydziany król. Jego spadkobierca miał trudne zadanie utrzymania Imperium Kukurydzy w zastanym stanie. Jesus rozwinął tak bardzo odziedziczony biznes, że podwoił jego przychody trzykrotnie – głównie przez dywersyfikacje rynków zbytu.

Niechęć do swojego towaru

Największym zaskoczeniem u Jesusa jest to, że przez większość życia nie jadał on kukurydzy. Można powiedzieć, że miał nawet do niej wstręt. Jak sam podkreśla wzięło się to przede wszystkim z tego, że od dziecka żył w kukurydzianym dostatku, który najnormalniej w świecie go przesycił. Przez to, że nie przepadał za smakiem kukurydzy doszedł do wniosku, że i innym ludziom także nie odpowiada to zboże. W związku z tym 80% produkowanego surowca szło na paszę dla zwierząt. Przez ten krok spożycie kukurydzy w Meksyku spadło na rzecz czerwonej fasoli, która stała się odtąd symbolem kuchni tego latynoskiego kraju.

Garnek, który umilił obgryzanie kolby

Kilka lat temu Jesus przyjechał na wycieczkę do Wadowic śladami swojego idola Karola Wojtyły. Trafił tam zupełnym przypadkiem na pokaz ekskluzywnych garnków. Pokaz go tak zachwycił, że bez wahania kupił prezentowane naczynie. Kiedy ugotował w nim kukurydzę ze swojego pola – oczarował się jej smakiem. Od dziś codziennie spożywa kukurydzę gotowaną w swoim nowym garnku. Jak sam twierdzi – Wadowice zmieniły jego życie.

Wadowice zmieniły moje życie – słowa Jesusa po kukurydzianej przemianie.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *