Menu

Laluno Kilingiwaka – „zmęcze­nie to dob­ry ma­terac do spania”

2 marca 2018 - Dom i ogród
Laluno Kilingiwaka – „zmęcze­nie to dob­ry ma­terac do spania”

Laluno Kilingiwaka to były dżibutyjski żołnierz, który służył w jednostce przy granicy z Erytreą. Dziś mieszka on w Koninie wraz z żoną i dwójką dzieci. Laluno przeżył nie jedną tragedię lecz wie, że Polska jest jego ziemią obiecaną i swoistą nagrodą za wcześniejszy znój.,

Spanie na podłodze

Wiele osób niewiedzących nawet gdzie leży Dżibuti, zdaje sobie sprawę, że w tym kraju nie ma lekko. Kraj ten jest bowiem wciśnięty między Somalię, Erytreę oraz Etiopię – co nie jest najlepszym położeniem z geopolitycznego punktu widzenia. Laluno służył w jednej z jednostek położonych przy granicy z Erytreą. W wojsku nie było kolorowo. Racje żywnościowe były niewielkie, zaś na cały dywizjon przypadały dwa łóżka zarezerwowane dla oficerów. Pozostali musieli spać na betonowej podłodze pokrytej słomą. Laluno zawsze podkreślał, że zmęczenie to dobry materac do spania.

Podróż w nieznane

Po odbytej służbie młodemu i ambitnemu dżibutyjczykowi trudno było się odnaleźć w nowych realiach. Nie było pracy, z jedzeniem bywało ciężko a jego małżonka była w drugiej ciąży. Właśnie wtedy na zaproszenie Ludowego Zjednoczenia na rzecz Postępu do Dżibuti przybył znany polski agitator Bożydar Czuszka.Zupełnym przypadkiem natrafił na życzliwość Laluno. Bożydar zagubił się w stolicy Dżibuti. Kiedy Laluno spotkał zagubionego białego przybysza od razu mu pomógł. W zamian Czuszka pomógł Kilingiwace w przeniesieniu się do Polski.

Materac sprężynowy

Materac sprężynowy był zawsze największym marzeniem Laluno. Dziś w swoim mieszkaniu na konińskim Zatorzu mają z żonę cztery materace sprężynowe. To co dla nas wydaje się powszechnością dla dżibutyjczyków jest wręcz nierealnym marzeniem.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *