Menu

5 najczęściej popełnianych błędów podczas robienia zdjęć

11 czerwca 2016 - Hobby
5 najczęściej popełnianych błędów podczas robienia zdjęć

Kto choć raz w życiu nie miał marzenia, by zostać fotografem? Robienie pięknych zdjęć, to świetna rozrywka, ale też sposób zarobkowania. Jako amatorzy staramy się kupić aparat dostosowany do naszych potrzeb i możliwości. Gdy nam się to uda wyruszamy w teren robić zdjęcia, którymi potem będziemy mogli pochwalić się znajomym. Jako osoby niedoświadczone zdarza nam się jednak popełniać błędy, które niestety wpływają na to, że zdjęcia nie są tak piękne, jak pierwotnie sobie to wyobrażaliśmy. Jakie błędy najczęściej zdarzają się początkującym, a nawet nieco bardziej zaawansowanym fotografom-amatorom?

1. Poruszanie aparatem

Znaleźliśmy odpowiedni obiekt, który chcemy sfotografować. Staramy się zrobić odpowiedni zoom, wykadrować zdjęcie, dobrać ostrość, wyczekać moment i gdy to wszystko się udaje, to… po naciśnięciu spustu migawki poruszamy aparatem, W efekcie zdjęcie staje się nieostre i rozmyte. Traci w ten sposób cały swój urok i może trafić co najwyżej do folderu zdjęć obiecujących i dobrze zapowiadających się, ale nieudanych. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim bądźmy cierpliwi, ponieważ aparaty często potrzebują więcej czasu, szczególnie w przypadku braku dobrego oświetlenia, nawet jeśli to lepsze urządzenia, takie jak np. aparaty cyfrowe Nikon. Lepiej odczekać nieruchomo nieco dłużej, niż zniweczyć trud włożony w wykonanie dobrego zdjęcia. Jeżeli się to nie udaje, pozostaje skorzystać z podpory.

2. Stabilizacja obrazu

Uwiedzeni marketingowymi przekazami sprzedawców, wierzymy, że nasz aparat wyposażony w najnowocześniejszy tryb stabilizacji obrazu zdziała cuda. Niestety, jeśli dany obiekt porusza się bardzo szybko (np. przejeżdżający z dużą prędkością pociąg), czas naświetlania może okazać się niewystarczający do wykonania wyraźnego zdjęcia. Jeżeli więc komuś się wydaje, że może bardzo dynamicznie poruszać ręką i fotografować obiekty przemieszczające się ze znaczną prędkością, szybko się zawiedzie. Przy deficycie światła samochód lub tańczące osoby, staną się niewyraźne. Warto samemu przetestować możliwości aparatu i sprawdzić jego możliwości.

3. Brak statywu

Nie każdy początkujący fotograf ma świadomość tego, iż czas naświetlenia dobrego zdjęcia, to czasem nawet kilkanaście sekund. Nie jest łatwo przez taki czas trzymać rękę nieruchomo, dlatego niezbędny staje się statyw. Dzięki niemu zdjęcia nie będą wychodziły poruszone, a my zyskamy znacznie większy komfort.

4. Regulacja mocy lampy

Dobranie odpowiedniej intensywności lampy to bardzo częsty problem. Lampa cyfrowa w amatorskich aparatach cyfrowych często jest zbyt słaba, by oświetlić przestrzeń znajdującą się w pewnej odległości. Z drugiej strony ustawienie zbyt dużej mocy sprawi, że fotografowane obiekty będą prześwietlone. Regulacja mocy lampy, tak aby dobrana była właściwie to niełatwa umiejętność i wymaga pewnej wprawy.

5. Ustawienie ostrości

Aparaty są wyposażone w coraz większy zoom. Jest to opcja bardzo doceniana przez osoby robiące zdjęcia, jednak większość z nich korzysta z automatycznych ustawień, które często okazują się zawodne. Ręczne ustawianie ostrości przysparza wielu osobom trudności i wymaga bardziej specjalistycznej wiedzy. Złe ustawienie ostrości to jeden z częściej pojawiających się problemów w przypadku zdjęć początkujących adeptów fotografii. Dlatego warto poświęcić mu większą uwagę.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *