Menu

5 rzeczy, których nie wiedziałeś o karaluchach!

15 czerwca 2018 - Dom i ogród, Higiena, Usługi
5 rzeczy, których nie wiedziałeś o karaluchach!

Karaluchy, choć wzbudzają u większości wstręt, to bardzo interesujące i fascynujące stworzenia. Liczne teorie o tym, że są w stanie przetrwać wybuch wojny nuklearnej nie wzięły się w końcu znikąd. Ich liczne zdolności adaptacyjne do dzisiaj wzbudzają zachwyt u naukowców, którzy chcą posiąść całą wiedzę na ich temat. Co do tej pory o nich wiemy? Przeczytaj ten artykuł, a się dowiesz!

1 – SĄ DOBRYM PRZYSMAKIEM DLA LUDZI

Spożywanie owadów to w Europie rzadkość, więc z związku z tym bardzo źle się kojarzy. W innych częściach świata natomiast wiele gatunków są dość popularnym przysmakiem. To samo dotyczy karaluchów – południowo-wschodnia Azja oraz Afryka nie wybrzydza, dlatego na licznych straganach (a nawet w restauracjach!) w krajach tych kontynentów można napotkać specjalnie przyrządzone karaczany. Karaluchy to bogate źródło białka, toteż są bardzo doceniane i pożądane w codziennej diecie.

2 – POTRAFIĄ NA DŁUGO WSTRZYMAĆ ODDECH

Ich zdolności adaptacyjne objawiają się między innymi długotrwałym wstrzymaniem oddechu. Naprawdę długotrwałym, bo aż do 40 minut! Nie oddychając pozwalają sobie na mniejsze wykorzystywanie wody w organizmie. Dzięki temu potrafią się dostosować do praktycznie każdego rodzaju terenu, zwłaszcza suchego i piaszczystego. Ich oddech zwalnia i jest płytszy.

3 – SKĄD NAZWA „PRUSAK”?

Powszechnie na świecie, w tym także i w Polsce, karaluchy nazywa się zamiennie prusakami. Skąd taka nazwa? Jego historia sięga przede wszystkim złych skojarzeń związanych z Prusami, szczególnie w naszym kraju. Zdarza się, że są nazywane również szwabami! Niemcy raczej tych nazw nie stosują (z oczywistych względów), chociaż zostały już przyjęte jako jedne z określeń naukowych.

4 – MOGĄ BYĆ PRZYSZŁOŚCIĄ LUDZKIEJ MEDYCYNY…

Karaluchy słyną z tego, że lubią przebywać w zanieczyszczonych miejscach. Wielu może się zastanawiać, dlaczego mogą to przetrwać – w końcu tego typu tereny to ogromne siedlisko różnych, groźnych bakterii. Prusaki rozwinęły się do tego stopnia, że są po prostu na to wszystko odporne. Zasługą tego jest ich układ nerwowy i mózg, które zawierają silne substancje antybakteryjne. Z racji, że owe substancje potrafią zwalczać choroby, wykorzystanie karaczanów do medycyny jest już przedmiotem licznych badań. Szczególnie, że te związki nie są szkodliwe z naszymi komórkami.

5 – …ALE SĄ TEŻ SIEDLISKIEM BAKTERII

Mimo iż mogą być przyszłością medycyny, to jednak karaluchy same w sobie mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przebywając w zakażonych i brudnych terenach stają się siedliskiem nawet 80 bakterii. Dlatego należy się ich pozbywać jak tylko się je napotka. Najlepiej zatrudnić wtedy prawdziwych fachowców, którzy przeprowadzają dezynsekcję, stosując  odpowiednie do tego środki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *