Menu

Agregaty prądotwórcze – zastosowanie

14 października 2018 - Technologie
Agregaty prądotwórcze – zastosowanie

Agregaty prądotwórcze są sprzętami pomocnymi zawsze wtedy, kiedy w wyniku awarii bądź innej nietypowej sytuacji nie ma się dostępu do tradycyjnego źródła prądu. Stają się one wtedy mini elektrowniami, które nie są trudne w obsłudze, a najnowsze technologie sprawiają, że są też coraz bezpieczniejsze. Kiedy i do czego można je stosować?

Agregaty prądotwórcze i ich wykorzystywanie

Mogą być one stacjonarne albo przenośne, zawsze jednak są to sprzęty poręczne, a w tym drugim przypadku łatwe do transportu z miejsca na miejsce. Agregaty prądotwórcze są w stanie zapewnić energię tak różnym potężnym maszynom, dlatego też urządzenia te mogą stać się bardzo przydatne:

– W domach jednorodzinnych: kiedy następuje ogólna awaria prądu (np. w wyniku wyładowań atmosferycznych).

– Na budowie, kiedy w czasie prac nie ma jeszcze dostępu do innego źródła prądu, a niezbędne jest używanie różnego rodzaju maszyn. Do tego jesienią, kiedy szybciej robi się ciemno, agregaty pomagają w oświetlaniu miejsca pracy nawet przez całą noc.

– W szpitalach: prąd jest oczywiście niezbędny do pracy urządzeń medycznych. Jednak ciągłość jego dostaw jest szczególnie ważne w czasie opieki nad osobami w pełni uzależnionymi od sprzętu podtrzymującego życie. W związku z tym agregaty prądotwórcze zawsze budują awaryjne zasilanie każdej takiej placówki medycznej.

Jakie jeszcze zastosowanie mogą mieć agregaty prądotwórcze?

Sprzęty te mogą zasilać:

– elektronarzędzia: wiertarki, szlifierki, przecinarki, betoniarki,

– urządzenia elektroniczne, RTV i AGD: komputery, TV, odkurzacze, lodówki, zamrażarki,

– urządzenia grzewcze,

– oświetlenie żarowe i LED-owe,

– spawarki, a także odbiorniki z silnikiem elektrycznym z falownikiem,

– zasilacze awaryjne UPS,

– pompy i hydrofory.

Warto także wiedzieć, że na rynku można obecnie spotkać również agregaty filmowe. Są to sprzęty umieszczane w specjalistycznych, dźwiękochłonnych naczepach, co sprawia, że są odpowiednio wygłuszane (a zarazem wydzielają mniej spalin). Sprawia to, że mogą być wtedy wykorzystywane jako źródło zasilania pod produkcję filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *