Menu

Akumulatory do skutera elektrycznego – co wybrać?

27 grudnia 2018 - Motoryzacja
Akumulatory do skutera elektrycznego – co wybrać?

Skutery od dawna miały w Polsce bardzo szerokie rzesze zwolenników. Powodowane to było głównie brakiem konieczności posiadania prawa jazdy, by taki pojazd prowadzić. Po roku 2013 co prawda trzeba mieć kategorię AM, która odpowiada dawnej karcie motorowerowej, jednak dodatkowo każda inna kategoria prawa jazdy uprawnia nas do jazdy skuterem. Początkowo dostępne były wyłącznie skutery spalinowe, ale po tym czasie na rynku pojawiły się także ich odpowiedniki elektryczne. Ich cena nie jest duża, zasięg oscyluje w granicach 100, a czasem nawet więcej kilometrów, dodatkowo posiadają bardzo mocne przyspieszenie, co spowodowane jest silnikiem elektrycznym, który wytwarza maksymalny moment obrotowy już od najniższej prędkości jazdy.

Funkcjonowanie elektrycznego skutera

Elektryczny motorower gromadzi energię potrzebną do jazdy w specjalnym akumulatorze. Nie jest to typowa bateria 12 V, jaką znamy z samochodów czy innych motocykli. Skuter taką baterię również ma, ale wykorzystywana jest ona przede wszystkim do zasilania takich rzeczy jak oświetlenie zewnętrzne, wskaźniki na desce rozdzielczej i tak dalej. Natomiast za jazdę odpowiada specjalna bateria trakcyjna. Akumulatory do skutera elektrycznego nie muszą posiadać bardzo wysokiej pojemności, ponieważ pojazdy te nie mają również bardzo mocnych silników, a ich opory jazdy nie są wielkie. Dlatego też, jeśli przychodzi konieczność wymiany takiej baterii na nową, nie mamy konieczności ponoszenia dużych kosztów Tak naprawdę najważniejszą rzeczą jest tutaj wybór odpowiedniego rodzaju baterii, ponieważ te różnią się pomiędzy sobą. Najpopularniejsze w handlu akumulatory AGM nie nadają się bowiem do pojazdów, z uwagi na to że mają małą ilość cykli ładowania i rozładowania. Skuter będzie na takiej baterii jeździł, jednak już po kilkudziesięciu ładowniach do pełna zauważymy obniżenie pojemności.

Jaki akumulator wybrać?

Jaki więc rodzaj baterii należy zakupić do skutera? Otóż producenci montują tam akumulatory żelowe, od AGM różni je właściwie tylko to, że pozwalają się głęboko rozładować i naładować ponownie, nie tracąc pojemności, ani żadnych innych właściwości. Dlatego kupując akumulatory do skutera elektrycznego musimy koniecznie sprawdzić, czy kupujemy model żelowy. Można to ustalić po oznaczeniu „GEL” na baterii, wystrzegajmy się natomiast tych, na których widnieje jedynie oznaczenie AGM – te baterie nie będą dobrze działały w skuterze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *