Menu

Badania VT spoin – podstawowa wiedza

27 września 2018 - Przemysł
Badania VT spoin – podstawowa wiedza

Wśród badań nieniszczących, które znajdują szerokie zastosowanie można wyróżnić dwie kategorie, które cieszą się dużą popularnością. Pierwsze z nich to badania penetracyjne, drugie to badania wizualne –  VT spoin, które polegają na dokładnych oględzinach powierzchni złącz spawanych i są podstawowym badaniem stosowanym w przypadku wszelkich spoin. Wymagania dotyczące badań wizualnych złączy przedstawione są w normie PN-EN 970 „Spawalnictwo. Badania nieniszczące złączy spawanych. Badania wizualne”.

Warunki prowadzenia badań VT

Do przeprowadzenia badań konieczne jest odpowiednie wyposażenie takie jak natężenie oświetlenia powierzchni badanej o wartości co najmniej 350lx, odległość między okiem badającego a powierzchnią badaną mieszcząca się w granicach do 600 mm oraz kąt widzenia mniejszy niż 30 stopni.

Personel

Wykonujący badania wizualne personel powinien być wykwalifikowany zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w normie PN-EN 473„Badania nieniszczące. Kwalifikacja i certyfikacja personelu badań nieniszczących. Zasady ogólne”. Oprócz tego personel musi także wykazywać znajomość odpowiednich norm, przepisów oraz wymagań technicznych i kontrolować swój stan wzroku co 12 miesięcy.

Przyrządy podczas badań wizualnych

Do przeprowadzania badań wizualnych wykorzystuje się między innymi lupy jednosoczewkowe i wielosoczewkowe, spoinomierze uniwersalne, wzornikowe oraz krzywkowe, a także endoskopy sztywne oraz endoskopy giętkie.

Protokół

Po przeprowadzeniu badania VT konieczne jest sporządzenie protokołu zgodnie z normą PN-EN 970. Powinien on zawierać informacje takie jak nazwa wytwórcy elementu, nazwa firmy przeprowadzającej badanie w przypadku gdy nie jest to wytwórca, identyfikacja badanego materiału, materiał, jego grubość, rodzaj złącza, a także metoda spawania i kryteria odbioru. Oprócz tego w protokole muszą znaleźć się niezgodności spawalnicze przekraczające kryteria odbioru oraz zakres badań, w razie potrzeby z odesłaniem do rysunku. W protokole zamieszcza się ponadto nazwisko osoby przeprowadzającej badania oraz datę badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *