Menu

Badanie EKG – jedno z ważniejszych badań serca

10 czerwca 2016 - Zdrowie i uroda
Badanie EKG – jedno z ważniejszych badań serca

Nie da się ukryć, że serce jest najważniejszym narządem każdego człowieka. A przynajmniej jednym z najważniejszych – obok mózgu, ale żeby go zbadać, potrzebny jest rezonans magnetyczny. Dlatego powinniśmy przywiązywać dużą wagę do dbania o położoną w klatce piersiowej pompę ssąco-tłoczącą. Sprawność tego procesu jest kluczowym czynnikiem dla naszego zdrowia i życia. Gdy serce przestaje pompować krew, nie dociera ona do mózgu, wszystko się zatrzymuje i dochodzi do natychmiastowej śmierci. Aby do tego nie dopuścić, oprócz zdrowego stylu życia, powinniśmy przeprowadzać regularne badania. Jakie konkretnie? Przede wszystkim badanie EKG, które zostanie przybliżone czytelnikom w niniejszym artykule.

EKG spoczynkowe – jedno z podstawowych badań

EKG jest to badanie, które warto profilaktycznie wykonywać nawet zdrowym osobom. Badanie jest stosunkowo proste, niedrogie i ogólnodostępne. Można je przeprowadzać w przychodni zdrowia, karetce w szpitalu, a nawet w domu chorego. Pomaga na wczesnym etapie rozpoznać wady zastawek serca, zapalne choroby mięśnia sercowego, a także wady wrodzone. Przeprowadzenie badania daje obraz tego, jak szybko bije serce, czy występują problemy z niedokrwieniem, zaburzenia rytmu serca oraz przewodzenia Pamiętajmy też, że EKG to również świetny sposób na ujawnienie cech zawału, który jest jedną z częstszych przyczyn zgonów w Polsce. Badanie EKG daje ponadto możliwość zweryfikowania problemów przewodzenia prądu w sercu. Na tej podstawie kardiochirurg może podjąć decyzję o konieczności wszczepienia stymulatora.

Przygotowania do badania

Badania EKG nie wymagają podejmowania szczególnych przygotowań. Trzeba jednak pamiętać o tym, by przed badaniem zrezygnować z używek, z których się korzysta. Nie pić kawy i nie palić papierosów, ponieważ podnoszą one ciśnienie, co może zafałszować końcowe wyniki. W dniu badania warto wypocząć, zjeść niewielkie śniadanie i przybyć z wyprzedzeniem, tak aby pozostawić sobie czas na złapanie oddechu i chwilę odpoczynku. Jeżeli przyjmujemy na stałe jakieś leki, koniecznie musimy udzielić takiej informacji lekarzowi, ponieważ wszelkiego rodzaju medykamenty mogą doprowadzać do zmian w zapisie EKG, co może zmylić lekarza i doprowadzić do wydania fałszywej diagnozy. Pacjent przed wykonaniem badania pozbywa się górnej części odzieży i kładzie się na wznak. Na klatce, nadgarstkach i kostkach, które uprzednio zwilża się żelem, mocowane są elektrody.

Czy badanie EKG ujawni wszystkie wady?

Powinniśmy mieć świadomość, iż badanie EKG nie pokaże wszystkich problemów, które mogą dziać się w sercu. Przede wszystkim chodzi o wszystko to, co działo się w mięśniu przed dokonaniem badania. Jeśli przebyty zawał nie dokonał znacznych zmian, nie będą one zauważalne w trakcie badania. Badanie nie daje też pełnego obrazu zaburzeń rytmu serca, ponieważ mogą one występować okresowo. Jeśli nie występują one w trakcie obserwacji lekarza, niestety nie będą uwidocznione i należy wówczas przeprowadzić inne, bardziej specjalistyczne badanie. Niektóre czynniki mogą zaburzać prawidłowe wyniki. Jeżeli pacjent posiada znaczną otyłość, może okazać się, że nawet w przypadku ostrego bólu w klatce piersiowej, badanie nie pokaże problemu, ponieważ przeszkodą będzie warstwa tłuszczu. Z kolei w przypadków osób szczupłych, trudności może nastręczać właściwe przypięcie elektrod, tak aby nie przylegały do kości.

Tagi:

Jedna myśl nt. „Badanie EKG – jedno z ważniejszych badań serca

Opiekunka

Niestety choroby serca dotykają coraz większą liczbę osób. W naszej pracy często spotykamy się z ludźmi po zawale.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *