Menu

Bezwarunkowa potrzeba opakowania

23 czerwca 2017 - Lifestyle
Bezwarunkowa potrzeba opakowania

Cywilizacja to smog i morderstwa, a świat tworzą ludzie zgorzkniali, wśród których jedynie pijacy są świętymi. Szpitale, więzienia, oraz burdele to prawdziwe uniwersytety życia. W taki właśnie sposób Charles Bukowski definiował otaczającą go rzeczywistość. Realizm i pesymizm były w jego twórczości wiodącymi cechami. Świat w jego odczuciu zapakowany był w niewłaściwe pudełko, które gniło od środka. Jak zatem zapakować naszą rzeczywistość aby żyło nam się w niej lepiej?

Początek problemów ludzkości

Kreacjoniści twierdzą, że człowiek i wszelkie życie na naszym globie zostało stworzone przez Boga. Bóg stworzył świat piękny, w którym życie było istną idyllą. Taki świat nie potrzebował żadnych sztucznych opakowań. Rzeczywistość wykreowana przez opisy biblijne była beztroska i utopijna. Ten kierunek w dążeniu człowieka jest celem bez dwóch zdań zmierzającym do nieskończoności, gdzie owa niezmierność staje się doskonałością. Niestety, jak dobrze wiemy z nauk ścisłych do bezgraniczności nie da się fizycznie dotrzeć. Jesteśmy skazani jedynie na czysto hipotetyczną penetrację tego bezmiaru.

Bezwarunkowa potrzeba opakowania

Wiemy dobrze jak kończy się opowieść o Edenie i gdzie trafiają później jego lokatorzy. Jeżeli przyjmiemy za pewnik istnienie opisywanego przez Biblię raju, to wygnanie z niego Adama i Ewy staje się początkiem powstania potrzeby maskowania, pakowania, czy ubierania. Wcześniej człowiek nie potrzebował odzienia, a wszystkie stworzone rzeczy były idealne i nie wymagały żadnych środków upiększających ani maskujących. Produkty żywieniowe w raju się nie psuły i nie istniała potrzeba przenoszenia ekwipunku, gdyż wszystko było w jednym miejscu. Dla wygnanych bohaterów jednym z przekleństw był obowiązek pracy, zdobywania i gromadzenia. Człowiek uzależniony był od tej pory od efektów swojej wydajności i kreatywności.

Człowiek jako istota gromadząca

Dziś mimo upływu wielu tysięcy lat cały czas musimy przechowywać różne rzeczy, poczynając od spożywki, kończąc na przemyśle. Nic w naszych czasach nie rośnie na drzewie, ani w dostatku nie spoczywa na ziemi. Powinnością człowieka w celu zachowania ciągłości gatunku jest gromadzenie przy wykorzystywaniu odpowiednich opakowań. Bukowski jako typowy egzystencjalista widział, że człowiek skażony grzechem pierworodnym stara się jedynie ukrywać znój codziennego życia.

Zapakuj życie po swojemu

Życie to nie bajka a świat wcale nie jest idealny. Człowiek jest jednak w stanie dziś pakować wszystkie problemy w sposób zapewniający choć w minimalnym stopniu oderwanie od trudu naszego bytu. Wszelkie pojemniki, kartony czy inne opakowania tworzą dzisiejszą rzeczywistość. Bez nich ziemia przeklęta będzie owocować jedynie cierniem i ostem. Pamiętaj, że życie jest tak dobre, jak dobrym pozwalasz mu być – zapakuj je więc w odpowiedni dla siebie sposób.

Artykuł powstał przy współpracy z http://centrumpakowania.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *