Menu

Co odpowiada za niepłodność u kobiet i mężczyzn?

13 kwietnia 2017 - Zdrowie i uroda
Co odpowiada za niepłodność u kobiet i mężczyzn?

Zgodnie z najnowszymi statystykami, w Polsce cały czas zwiększa się ilość przypadków borykających się z niepłodnością. Coraz więcej małżeństw ma problemy z poczęciem potomstwa, pomimo niestosowania żadnych metod antykoncepcyjnych i niestronienia od kontaktów seksualnych. W aż 40% przypadków niepłodni okazują się mężczyźni. Okazuje się, że przyczyną takiego stanu rzeczy wcale nie jest niepłodność wrodzona, ale w większości przypadków winowajcą jest nieprawidłowa dieta, alkohol, cukier i tłuszcze utwardzone. Co zatem przyczynia się do tak wielu problemów z zapłodnieniem i zajściem w ciążę?

Niepłodność od urodzenia? Niekoniecznie.

 

Według badań w Polsce aż 20% społeczeństwa walczy z niepłodnością, gdzie najczęściej zmagają się z ową przypadłością mężczyźni. Okazuje się, że jednym z głównych przeciwników płodności jest wszędobylski alkohol, który u niektórych leje się wręcz wiadrami. Panowie regularnie pijący piwo mają mniej plemników w spermie, niż Ci którzy go nie spożywają. Trzeba jeszcze dodać pewien istotny fakt, a mianowicie to, że u mężczyzn niestroniących od alkoholu wiele plemników może być uszkodzonych. Ponadto zmienia się także sposób wytwarzania męskiego hormonu, czyli testosteronu. Palenie papierosów również zmniejsza liczbę plemników w nasieniu, a są za to odpowiedzialne nikotyna i tlenek węgla.

Przyczyny niepłodności u kobiet

 

Jeśli chodzi zaś o badania dotyczące niepłodności u kobiet, to okazuje się, że najczęstszą przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna. Zaburzenia hormonalne powodują liczne komplikacje związane z owulacją. Do zaburzeń jajeczkowania i zaburzeń w jamie macicy mogą prowadzić częste infekcje bakteryjne. Niepłodność jest powiązana także z wadami szyjki macicy, zespołem Turnera, endometriozą, chorobami przysadki mózgowej, chorobami nadnerczy czy też tarczycy. Na jajeczkowanie negatywny wpływ ma także zła dieta, a dokładniej spożywanie tłuszczów trans, cukrów prostych i białka zwierzęcego. Dodatkowym utrudnieniem jest nadwaga i otyłość, które zmniejszają szanse kobiecie na zajście w ciążę. Na niepłodność mają też wpływ zawarte w żywności pestycydy, konserwanty, sztuczne barwniki i azotany. Poczęciu dziecka nie sprzyja również chroniczny stres.

W razie problemów z płodnością polecamy kliknąć na poniższe opakowanie –

01 obraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *