Menu

Co symbolizuje czekolada?

22 listopada 2018 - Gastronomia
Co symbolizuje czekolada?

Oprócz niesamowitego smaku, zapachu oraz wyglądu, godna uwagi jest symbolika, z jaką związana jest czekolada.

Co symbolizuje czekolada?

Biorąc pod uwagę fakt, że ziarna kakaowca kryją w sobie wiele właściwości zarówno zdrowotnych, jak i odżywczych, nie dziwi, że niegdyś roślina ta uznawana była za napój bogów.

Dla Olmeków, czyli ludu, który odkrył czekoladę, napój czekoladowy był łączony z różnymi przyprawami. Kojarzył się on z symboliką krwi, dlatego też czasami, gdy składali oni kogoś w ofierze swoim bogom, ów wybraniec dostawał na koniec swojego życia czekoladę do picia. Gdy Majowie zamieszkali tereny Olmeków również ich ulubionym napojem była czekoladka. Napój ten był niezbędnym elementem ważnych uroczystości, na których toasty wznoszono czekoladą. Co więcej, w tamtych czasach zakochane pary, które składały przysięgę małżeńską wręczali sobie ziarna kakaowca na znak swojej wierności. Po Majach tradycję picia czekolady przyjęli Aztekowie, u których czekoladka była środkiem płatniczym. Ziarna kakaowca uważano również za lek przeciw gorączce, bólowi oraz złemu samopoczuciu.

Gdy ziarno kakaowca trafiły do Europy, a konkretnie do Hiszpanii, nie były one łatwo dostępne dla przeciętnego mieszkańca. Można było napić się czekolady jedynie na hiszpańskim dworze, a sama receptura czekolady była silnie strzeżona.

Współcześnie trudno jest znaleźć osobę, która nigdy nie próbowałaby czekolady. Jak widać po historii, czekoladka od dawna uznawana jest za coś więcej niż tylko słodycz. Obecnie naukowcy udowodnili, że spożywanie czekolady w odpowiednich ilościach służy pozytywnie człowiekowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *