Menu

Czepek lekarski. Ewolucja modowa na sali operacyjnej

5 czerwca 2018 - Higiena
Czepek lekarski. Ewolucja modowa na sali operacyjnej

Czepek lekarski to jeden ze znaków szczególnych każdego lekarza  na  sali zabiegowej.  Czasy kiedy były tylko nudnym zabezpieczeniem higieny pracy bezpowrotnie minął. Teraz liczy się nie tylko ich funkcja, ale i wygląd.  Współczesne czepki lekarskie dostępne są w wielu barwnych wzorach.Jak wygląda obecnie ewolucja modowa na sali operacyjnej?

Czepek medyczny – historie

Historia czepków medycznych jako elementów stroju pielęgniarskiego to przede wszystkim początki XVII w. Już wtedy siostry zakonne opiekujące się chorymi i rannymi nosiły jednakowe nakrycia głowy w postaci białych chust. Ten prymitywny czepek pielęgniarski  funkcjonował przez kolejne kilkaset lat i dopiero w XX wieku zastąpiły go w bardziej higieniczne nakrycia głowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czepka lekarskiego?

Moda obecnie dotyka praktycznie każdego  możliwego zawodu wykonywanego przez człowieka. Nie inaczej jest w przypadku branży medycznej. Czepek lekarski czy raczej czepek chirurgiczny w modnym kolorze czy wzorze można coraz częściej spostrzec na głowach lekarzy zarówno w szpitalach jak i prywatnych klinikach.  Do lamusa odchodzą tradycyjne białe czy niebieskie czepki medyczne, które od lat były standardowym wyposażeniem szpitalnych uniformów. Nie mniej nadal  to co lekarz może mieć na terenie szpitala oraz podczas konkretnych zabiegów szczegółowo opisuje regulamin szpitalny.

Czepki lekarskie – kolorowe i białe

Niezależnie czy jesteśmy zwolennikami mody klasycznej czy odważnych kolorów, producenci odzieży  medycznej prześcigają się w modowej rywalizacji. Do wyboru mamy masę wzorów i kolorów, a nawet motywy z popularnych filmów.  Jednocześnie kolorowe czepki medyczne nadal produkowane są wyłącznie z materiałów sterylnych, aby zapewnić pełną użyteczność podczas zabiegów.

Czepek dopasowany do stroju

Zarówno dla młodych lekarzy jak i lekarek ceniących sobie modę ważne jest dopasowanie detali do całego stroju. W związku z tym popularnością cieszą się całe zestawy zawierające kompletny strój lekarski – od butów po czepek medyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *