Menu

Czy każdy może prowadzić łódź motorową?

30 listopada 2018 - Hobby
Czy każdy może prowadzić łódź motorową?

Oglądając reklamy, zwłaszcza w mroźne zimy oraz gorące lata, szczególnie rozgrzewająco (lub chłodząco – w zależności od pory roku) działają te, w których symbolami dobrej zabawy i przyjemności są słońce, plaża i morze. Czyż każdy z nas nie marzył kiedyś, aby posiadać własną motorówkę? Czyż nie kusząca jest wizja spędzenia długiego weekendu na własnej łodzi ze wzrokiem wlepionym w błękit nieba? O naszych pragnieniach dokładnie wie każdy producent łodzi motorowych oferując nam odpowiedni do tego celu sprzęt. Czy jednak, nawet posiadając motorówkę, możemy nią swobodnie pływać?

Uprawnienia do pływania łodzią

Jeśli nasz jacht ma więcej niż 7,5 metra i rozwija prędkość większą niż 15 km/h, to do sterowania nimi potrzebujemy odpowiednich uprawnień. Wskazane parametry są wartościami granicznymi. Patenty możemy wyrobić w ramach kursów zakończonych egzaminami.

Najprostszy z nich możemy uzyskać po ukończeniu 14. roku życia. Jest to patent na żeglarza jachtowego. Następnym stopniem do zdobycia jest jachtowy sternik morski. Aby przystąpić do tego egzaminu, konieczne jest jednak ukończenie 18. roku życia.

Producent łodzi motorowych – który najlepszy?

Wybór na rynku łodzi jest obecnie spory. Mało kto jednak posiada odpowiednią wiedzę, by wskazać, który producent łodzi motorowych jest najlepszy. Podczas wyboru sprzętu należy kierować się w pierwszej kolejności opiniami. Fora internetowe, media społecznościowe – to istne kopalnie wiedzy. Po odnalezieniu odpowiedniego producenta, warto zastanowić się nad przeznaczeniem nabywanej łodzi. Inny sprzęt potrzebny jest dla niedzielnego żeglarza, a inny dla Wilka Morskiego, planującego rejs przez Morze Śródziemne. Istotną kwestią jest również wielkość łodzi. Inny jacht będzie idealny dla samotnika, a inny dla imprezowicza, który ma zamiar organizować na swojej łodzi tłumnie odwiedzane spotkania towarzyskie. Dokonując wyboru jachtu musimy kierować się nie tylko naszymi preferencjami, ale także posiadanymi uprawnieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *