Menu

Czym jest minimalizm?

30 listopada 2017 - Dom i ogród, Lifestyle
Czym jest minimalizm?

O nurcie, jakim jest architektura minimalistyczna, możemy mówić od lat 80. Wtedy to zaczęto definiować w ten sposób niektórych architektów, a także ich projekty z lat 70. Jego tradycji jednak możemy doszukiwać się o wiele wcześniej. Ten styl wyróżniamy nie tylko w architekturze, ale także w różnego rodzaju formach sztuki czy nawet stylu życia. Trudno do końca ustanowić jedną poprawną definicję na temat tego, czym minimalizm jest. W mieszkaniu wybór tego stylu sprowadzi się do gruntownego przemeblowania i spakowaniu dużej ilości rzeczy w kartonowe pudełka.

Minimalizm – sposób na życie

Zanim przejdziemy do architektury, warto też wspomnieć, że minimalizm stał się także sposobem na życie. Codziennie każdy z nas myśli o tym, że chciałby coś posiadać. Wiąże się to z coraz bardziej nasilającym się konsumpcjonizmem. Zgodnie z duchem minimalizmu, są to fałszywe potrzeby, ponieważ istnieje tylko pewna grupa rzeczy, przedmiotów, bez których nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Styl staje się na tyle popularny, że powstają nawet poradniki, które mówią o tym, jak pozbywać się ze swojego życia rzeczy absolutnie zbędnych. Jednym z elementów jest także to, w jaki sposób wygląda nasze mieszkanie.

Najlepsza definicja

Jeśli mówimy o wnętrzach, dobrą wskazówką będą słowa cenionego szwajcarskiego architekta Petera Zumthora, który powiedział: „Jeżeli jestem minimalistą to pod warunkiem, że mojej architekturze nie brakuje niczego, co powinno w niej być.” W tych słowach zawiera się cała siła tego nurtu. Owszem, wnętrza minimalistyczne to wnętrza oszczędne, ale to też takie wnętrza, w których niczego nie brakuje. Projekty są przemyślane i ergonomiczne. Nawet jeśli zastosowane materiały i formy są bardzo proste, nie oznacza to, że zaprojektowane mieszkanie czy dom nie będą robiły wrażenia.

Minimalistyczne kartony

Styl minimalistyczny w mieszkaniu wiąże się często z gruntownym ograniczeniem używanych mebli. Rzeczy, nawet ograniczone, trzeba jednak gdzieś pomieścić. W tym wypadku świetnie sprawdzą się kartony. Są pojemne, można je dowolnie spersonalizować, a niski koszt pozwala na częste wymiany. Kartony to również dobry sposób na organizację kuchennych przyborów.

Cechy charakterystyczne

Styl minimalistyczny to przede wszystkim oszczędne formy i prosty wygląd. To swego rodzaju oddanie szacunku przestrzeni i naturalnym materiałom. Widoczne są wyraźne inspiracje azjatycką stylistyką. To właśnie japoński styl jest znany przede wszystkim z umiłowania do otwartych przestrzeni. To także unikanie wszelkich zbędnych przedmiotów oraz płynne przechodzenie między pomieszczeniami. Meble w stylu minimalistycznym będą miały proste kształty, bez żadnych zdobień i wymyślnych elementów.

Nieprzemyślane ozdoby prosto do kartonów

Taki styl może nie spodobać się osobom, które lubią różnego rodzaju ozdoby i dekoracje. Wszelkie zawieszki, obrazki czy figurki nie pasują do takiej stylistyki. Zaburzają jej harmonię i powodują, że do skrupulatnie zaplanowanej przestrzeni wkrada się chaos. Warto stosować tylko takie elementy dekoracyjne, które będą współgrać z całą naszą przestrzenią, a pozostałe pochować w kartony. Jeśli meble i ściany są w stonowanych kolorach, możemy przełamać tę kolorystykę bardziej wyrazistymi poduszkami czy zasłonami. Wszystko zależy od tego, jak prezentuje się nasz projekt. MO Architekci to świetny doradca, jeśli chodzi o projekty minimalistyczne. Na stronie pracowni można obejrzeć wiele ciekawych projektów, zrealizowanych właśnie w tym stylu.

Uniwersalizm

Mieszkania, które są urządzone w takim stylu, sprawiają wrażenie eleganckich i przestronnych, nawet wtedy kiedy ich metraż nie jest zbyt duży. Zaletą minimalizmu jest to, że bez względu na to, czy nasz dom ma być w stylu loftowym, czy po prostu miłe i ciepłe, zawsze uda nam się osiągnąć zamierzony efekt. Wystarczy odpowiednio dobrać materiały, a także sprawnie operować kolorami. Najważniejsze, żeby przestrzegać zasady, która mówi o tym, że w minimalizmie nie stosujemy zbędnych rzeczy. Wprowadzenie zasad minimalizmu nie tylko do naszych wnętrz, ale także do naszego życia sprawi, że będzie ono bardziej uporządkowane, a my nie będziemy uzależnieni od różnego rodzaju przedmiotów.

 

 

Jedna myśl nt. „Czym jest minimalizm?

Asia

Fajny artykuł 🙂 Minimalizm jest coraz bardziej popularny. Ja uwielbiam ładne podłogi(parkiet, panele) same w sobie mogą być piękną dekoracją wnętrza.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *