Menu

Czym zajmuje się kardiolog?

28 października 2018 - Zdrowie i uroda
Czym zajmuje się kardiolog?

 Kardiologia jest bez wątpienia jedną z najbardziej kluczowych i wiodących dziedzin medycyny. Wszystko to z powodu wzrostu zgonów wynikających z chorób układu sercowo-naczyniowego. Zadaniem kardiologa jest rozpoznanie wrodzonych chorób kardiologicznych oraz przeprowadzanie badań typu EKG, echo serca itp. Dowiedz się więcej na temat tego zawodu poniżej.

Czym dokładnie zajmuje się kardiolog?

Do najważniejszych obowiązków lekarza kardiologa należy diagnostyka chorób serca oraz naczyń krwionośnych – zarówno tych nabytych, jak i wrodzonych. Oprócz wystawiania diagnozy, kardiolog ustala również metodę leczenia tych chorób oraz nadzoruje rehabilitację. Oczywiście – jak każdy lekarz – zadaniem kardiologa jest także intensywna opieka medyczna, w tym przeprowadzanie badań kardiologicznych nieinwazyjnych oraz inwazyjnych.

Wśród chorób serca, które kardiolog rozpoznaje i leczy, wymienić można na pewno chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego, a także zaburzenia rytmu serca, tachykardia, bradykardia i wszelakie wady serca (np. niedomykalność zastawki trójdzielnej).

Kardiolog – badania i metody leczenia

W celu rozpoznania i zdiagnozowania chorób układu sercowo-naczyniowego kardiolog przeprowadza liczne badania. Jednym z popularniejszych jest EKG – elektrokardiografia spoczynkowa. Wykonuje się go za pomocą elektrokardiografu, który rejestruje prądy czynnościowe serca (wywołane jego skurczem). Można dzięki temu rozpoznać takie choroby tak zaburzenia rytmu serca bądź jego zawał. Inną popularną metodą jest badanie Hotlera – do paska w talii przyczepia się niewielkie urządzenie, a odprowadzane od niego 5 elektrod do piersi po stronie serca. W ten sposób praca serca pacjenta jest non stop monitorowana, co pozwala na lepszą diagnostykę. Kolejnymi badaniami są również echo serca, rezonans magnetyczny, RTG klatki piersiowej oraz elektrokardiograficzny test wysiłkowy.

Leczenie kardiologiczne odbywa się w różny sposób. Wśród najważniejszych zabiegów na pewno wymienić można rozrusznik serca, wszczepienie by passów, wymiana zastawki serca oraz transplantacja serca.

 

Znalezienie dobrego kardiologa może być procesem długim. Na pewno dobrym miejscem, aby zacząć poszukiwanie jest prywatna klinika kardiologiczna, która ma szereg specjalistów z tej dziedziny. Zawsze można też kierować się opiniami innych – rodziną lub znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *