Menu

Jak skutecznie czyścić swój sprzęt kosmetyczny?

11 lipca 2018 - Higiena
Jak skutecznie czyścić swój sprzęt kosmetyczny?

Dezynfekcja sprzętu kosmetycznego jest niezwykle istotną kwestią zarówno w przypadku firmy, jak i urządzeń używanych we własnym zakresie w swoim zaciszu domowym. Każdy właściciel gabinetu kosmetycznego dobre wie, jak wysokie wymogi higieniczne stawia sanepid, które obowiązkowo muszą zostać spełnione, jeśli przedsiębiorca chce prowadzić swoją działalność bez większych zakłóceń. Ponadto dbanie o higienę i estetykę ma bezpośredni wpływ na to, jak klienci będą postrzegać dany salon i czy będą chcieli ponownie skorzystać z jego usług. Jak zatem prawidłowo czyścić sprzęt kosmetyczny?

Zasady higieny i dezynfekcji w gabinecie kosmetycznym

Każda osoba pracująca w salonie kosmetycznym zobowiązana jest do częstego mycia rąk. Oprócz dezynfekcji trzeba także pamiętać o rękawiczkach medycznych. Podczas przeprowadzania zabiegów kosmetycznych należy również zachować higienę, a mianowicie pamiętać o dezynfekcji przyrządów, stosowaniu odpowiednich środków higienicznych i opatrunków. Dezynfekować należy zarówno narzędzia, jak również tkaniny. Jest to niezwykle ważne, gdyż nigdy nie wiadomo, czy poprzedni klient nie miał czasem grzybicy czy też na jego ubraniu nie znajdowały się przypadkiem jakieś nieczystości. Pojawia się pytanie, jak przygotować stanowisko pracy do zabiegów dla każdego następnego klienta? Po każdym kliencie należy wyczyści fotel/kozetkę i znajdujące się w pobliżu meble oraz używane podczas zabiegu akcesoria. Do ich czyszczenia można posłużyć się gotowymi preparatami w sprayu czy też w pianie przeznaczonymi do mycia i dezynfekcji. Inną opcją jest sięgnięcie po chusteczki o takim samym działaniu.

Jeśli podczas zabiegu nie doszło do przecięcia ani też nakłucia skóry klienta, to wystarczy wymienić folię na siedzisku, a dezynfekcję można przeprowadzić po paru następnych klientach. W przypadku zabiegu kosmetycznego, podczas którego doszło do przecięcia tkanek klienta i do poplamienia mebli/sprzętów/podłogi, konieczne jest niezwłoczne uprzątnięcie tego i zdezynfekowanie. Preparat dezynfekujący należy pozostawić na powierzchni przez pięć minut. Bardzo ważne jest to, aby używać do tego odpowiednich preparatów, które dostosowane są do rodzaju powierzchni. Innych środków używa się w przypadku powierzchni wrażliwych na działanie alkoholu (skóra, farba, plastik, pleksi) a powierzchni odpornych na ich działanie (metal, deska klozetowa, pulpity urządzeń).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *