Menu

Dlaczego warto robić badania EKG serca?

6 sierpnia 2017 - Zdrowie i uroda
Dlaczego warto robić badania EKG serca?

Badanie EKG jest proste, bezbolesne i nie trzeba nawet iść do szpitala, by faktycznie je przeprowadzić. Skorzystać mogą z niego nawet zdrowi ludzie, którzy badają się profilaktycznie. Nic więc dziwnego, że jest tak popularne i powszechne. Co ma dokładnie takiego w sobie EKG, że wśród lekarzy, jak i chorych, cieszy się uznaniem i zaufaniem? Poznaj najważniejsze zalety badania echo serca i przyłącz się do grona jego wielbicieli!

JAK DZIAŁA EKG?

EKG powstał w oparciu o przesyłanie przez mięsień sercowy impulsów elektrycznych, które przechodzą do konkretnych komórek, a następnie do kolejnych części serca. EKG rejestruje każde zmiany zachodzące w owych impulsach mające wpływ na prawidłową budowę i pracę serca. Odbiera on sygnały przekazywane przez elektrody mocowane na ciele, po czym zapisuje wszystko na papierze – jest to tzw. krzywa EKG.

DLACZEGO WARTO ROBIĆ BADANIA EKG SERCA?

Dużą zaletą tego badania jest jego dostępność, a także niska cena. Szpital nie jest jedynym miejscem, w którym można przeprowadzić EKG – można to zrobić również w karetce pogotowia, a nawet w domu pacjenta! Lekarz ma możliwość zaobserwowania, w jakim stanie jest badany mięsień sercowy – jak szybko on bije, czy nie ma żadnych zaburzeń rytmu albo niedokrwienia. Potrafi także zobaczyć, czy impuls elektryczny, który pobudza pracę serca wychodzi z prawidłowego miejsca (czyli węzła zatokowego). Poprzez kształt, jak i częstość występowania załamków (widocznych na krzywej EKG) lekarz może ocenić, z czym związane są problemy (częstoskurcz bądź migotanie).

Krzywa EKG to bank informacji dotyczących budowy mięśnia sercowego. Lekarz zobaczy, która komora jest przerośnięta i obciążona (lewa-nadciśnienie tętnicze, prawa-nadciśnienie płucne), wstępnie ustali czy występują wady wrodzone, wady zastawek czy choroby zapalne serca.

Nie zapominajmy o najistotniejszej zalecie badania EKG – odkrycia niedokrwienia mięśnia serca i z jakim typem zawału mamy do czynienia.

EKG POZNAŃ CZY INNE MIASTO?

Serce jest naszym najważniejszym organem. Dlatego należy się cieszyć, że jesteśmy na tak wysokim poziomie medycyny w tej dziedzinie. Trzeba doceniać pracę i zaangażowanie lekarzy, którzy mieli w tym czynny udział. EKG to jeden z największych sukcesów, które osiągnął człowiek.Jeśli chodzi o badania ekg Poznań może pochwalić się wysoką dostępnością tego badania dla pacjentów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *