Menu

Dom z drewna

16 czerwca 2016 - Budownictwo, Dom i ogród
Dom z drewna

W naszym kraju możemy natknąć się na pojedyncze domy, ale jest także coraz więcej osiedli. Póki co nic nie zanosi się na to, aby tego typu domy miały tracić na popularności. Wręcz przeciwnie.

Dom z bali

Najpiękniejsze domy drewniane powstają właśnie z bali. Budowa takiego domu nie jest wcale tania, ale efekt jaki otrzymujemy całkowicie rekompensuje wydane na ten cel pieniądze. Dużym plusem budowy domu z bali jest fakt, że są one bardzo energooszczędne, przez co nie musimy za bardzo inwestować w ogrzewanie naszego gniazdka. Drewno ma właściwości do szybkiego nagrzewania się i oddawania tej energii do wnętrza domu. Podobnie dzieje się w okresie letnim, gdy na zewnątrz ostre słońce, to w naszym domu możemy się ochłodzić nie używając do tego klimatyzacji. Zimne powietrze przesiąka przez drewno, co daje w efekcie naturalne schładzanie pomieszczeń. Można powiedzieć, że dom tworzy swój wyjątkowy mikroklimat.

Jeśli planujemy zwiększyć energooszczędność naszego domu, to dobrym pomysłem jest zainstalowanie kolektora słonecznego, który pochłania energię słoneczną i zamienia na energię cieplną. Możemy w ten sposób podgrzewać wodę np. w naszym kranie, albo w basenie.

Dom szkieletowy

Do budowy takiego domu, także wykorzystujemy drewno. Wybudowanie takiego domu jest znacznie tańsze i dostajemy możliwość bezproblemowego dobudowywania kolejnych pomieszczeń. Jeśli chcielibyśmy wykorzystać drewno tylko w części domu, to nie będzie z tym problemu. Mamy dużą dowolność jeśli chodzi o wykorzystanie materiałów. Domy szkieletowe cechują się także wysoką dźwiękochłonnością, co daje nam możliwość cieszenia się ciszą i spokojem.

Rozwiązania jakie możemy zastosować w domach z drewna jest wiele i możemy mieć pewność, że z czasem ona nam się zwrócą. Poza tym budowa takich domów jest bardzo szybka i dobra firma specjalizująca się w tym temacie, nie powinna mieć problemu z wybudowaniem dla nas domu w kilka tygodni. Jeśli decydujemy się na budowę tradycyjną, to musimy liczyć się z warunkami atmosferycznymi, gdy przy budowie domu drewnianego nie musimy się tym przejmować.

Jak wykończyć dom z drewna? Odpowiedź jest chyba tylko jedna… Drewnem właśnie. W czasie planowania budowy domu warto postawić na jak najczęstsze wykorzystanie tego materiału. Wiadomo, że schody drewniane to pewien obowiązek wynikający z faktu budowania reszty domu, to warto sie zastanowić nad meblami wykonanymi z prawdziwego drewna. Nie ma sensu inwestować w meble wykonane ze sklejki. Możemy w ten sposób tylko zniszczyć wyjątkowość naszego wnętrza. Do drewnianych ścian warto zastosować materiały ekologiczne, które najlepiej pasują do tego materiału. Wnętrza możemy ozdobić także poprzez wykorzystanie naturalnego kamienia. Doskonałym pomysłem będzie, to jeśli zdecydujemy się na proste rozwiązania i w stonowane kolory. Do jasnych bali dobrze pasują jasne odcienie szarości, oraz biel i beż.

Nie ma sensu robić kompletnie wszystkiego z drewna, bo sami musimy wiedzieć gdzie jest cieńka granica pomiędzy kiczem, a wyjątkowością i oryginalnością. Zresztą wiemy, że wszystkiego nie uda nam się wykonać z tego materiału, ale mamy przynajmniej pewność, że nasz dom przy wykorzystaniu przynajmniej części rozwiązań nadal będzie się dobrze prezentował.

manfred kaiserNa potrzeby naszego artykuł do swojego drewnianego domu zaprosił nas Manfred Kaiser. Manfred to przyjaciel naszej redakcji i jeden z jej pomysłodawców. Kaiser jest znanym eseistą i działaczem Mniejszości Niemieckiej w Polsce. DO jego głównych dziel należą pozycje takie jak: „Czaro Wary”, „Mortadeli już nie będzie” czy „Dmuchane łabędzie w Rodezji grasują”. Dwukrotnie w swojej karierze kilka razy otarł się o literacką nagrodę Nike, jednak za każ Jego charakterystycznym elementem jest worek foliowy z napisem Kaiser’s oraz czapka z daszkiem. Manfred to częsty gość naszej redakcji i jej dobra dusza.

Jedna myśl nt. „Dom z drewna

DOMATUS

Dom może być z drewna, ale okna – tylko z najlepszego materiału. Sprawdź http://www.domatus.pl

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *