Menu

Domy szeregowe – skąd ich popularność?

21 listopada 2018 - Budownictwo
Domy szeregowe – skąd ich popularność?

W ostatnich latach na rynku nieruchomości można zauważyć znacznie wzrastającą popularność domów szeregowych. Proces ten widoczny jest szczególnie w dużych miastach. Główną przyczyną, która to powoduje są stale rosnące ceny gruntów, podczas gdy zabudowa bliźniacza pozwala na optymalizację kosztów. Co wpływa na fakt, że domy szeregowe stają się coraz bardziej popularne?

Cena

Zdecydowanie, tym co najbardziej skłania do zakupu domu szeregowego jest jego cena. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku obiektów znajdujących się w dużych miastach lub na ich obrzeżach. Koszty takich domów są znacznie mniejsze, niż te, które przyjdzie ponieść za nabycie domu wolnostojącego. Wpływa to na fakt, że domy szeregowe znajdują o wiele większą ilość potencjalnych klientów. Nie każdego bowiem stać na samodzielny dom w mieście, podczas gdy domy szeregowe pod kątem finansowym są dostępne dla znacznie większej ilości mieszkańców.

Prywatność

Domy szeregowe to obiekty dzielone przez ścianę z sąsiadem. To alternatywa dla mieszkania w bloku, w którym mieszkanie lokatorskie jest jednym z wielu i determinuje współdzielenie przestrzeni z olbrzymią ilością sąsiadów, co przekłada się na konieczność tolerowania czy znoszenia pewnych zachowań, które męczą. Domy szeregowe to tylko jeden sąsiad, z którym o wiele łatwiej wypracować wspólne zasady udanej koegzystencji, a jednocześnie możliwość zamieszkania w domu z ogrodem. Dodatkowo, dzisiejsze możliwości wysokiej jakości wytłumienia ścian, sprawiają, że domy szeregowe zapewniają olbrzymie poczucie prywatności i intymności.

Pomoc sąsiada

Bezpośredni kontakt z sąsiadem ma też swoje plusy. Nawet w przypadku nieobecności nikogo z domowników, zachodzi prawdopodobieństwo, że w mieszkaniu sąsiadów ktoś będzie przebywał. Znacznie zmniejsza to ryzyko włamania i kradzieży. Z drugiej strony, to także możliwość korzystania z pomocy sąsiedzkiej, np. przy przypilnowaniu dzieci lub pożyczeniu pewnych niezbędnych produktów, których akurat zabrakło lub w przeprowadzeniu prac remontowych itp. To także możliwość zaciągnięcia kontaktów towarzyskich, przy jednoczesnym zachowaniu spokoju mieszkania i poczucia prywatności, której nie zaznamy w bloku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *