Menu

Dysk przenośny a pendrive – czy to to samo?

22 listopada 2017 - Hobby, Technologie
Dysk przenośny a pendrive – czy to to samo?

Czy dysk przenośny jest tym samym, co pendrive? Z całą pewnością ich przeznaczenie jest podobne, jednakże są to dwa różne urządzenia. Nie bez powodu też noszą one odmienne nazwy. Za ich pomocą można jednak przechowywać większe lub mniejsze ilości najróżniejszych plików typu fotografia, dokumentacja, nagrania video czy aplikacje. Przenośna pamięć komputerowa jest nieoceniona w dobie przetwarzania tak ogromnej ilości informacji, którą zalewa nas wręcz Internet. Każde z tych urządzeń posiada swoje wady i zalety. Które rozwiązanie będzie więc korzystniejsze?

Pendrive

Pendrive jest niewielkim urządzeniem, które zostało stworzone z myślą o przenoszeniu danych z komputera. Jest to tak zwane urządzenie Plug&Play. Po podłączeniu go do portu USB w komputerze, wręcz natychmiast gotowy jest do działania. Obecnie można kupić pendrive o najróżniejszych pojemnościach, w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika. Może być to 1 czy 2 GB, jak również 32 GB i więcej. Na korzyść pendrive’ów przemawiają ich niewielkie rozmiary i waga oraz to, że znajdujące się na nich dane można odtwarzać na różnego typu urządzeniach posiadających wejście USB. Z pewnością są to poręczne gadżety.

A może dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny odznacza się znacznie większą pojemnością, niż ma to miejsce w przypadku pendrive’a, co oczywiście przekłada się na wyższą cenę. Tutaj jednak można liczyć nie tylko na dużą pamięć, ale także na wysoką prędkość transferu. Jest to niestety urządzenie znacznie większych rozmiarów i wrażliwe na uderzenia. Wystarczy lekki upadek i praca dysku zewnętrznego ulegnie spowolnieniu czy nawet uszkodzeniu. Niemniej jednak jest to świetne rozwiązanie do przechowywania plików o dużych formatach. Idealnie nadaje się do użytku domowego i biurowego.

 

Tak więc wybór nośnika pamięci przenośnej powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i oczekiwań przyszłego użytkownika. Należy określić, jakie dane będą się na nim znajdować. Przy dużej ilości ich ilości zaleca się zakup dysku zewnętrznego. Ponadto zaleca się kupować pamięć przenośną od renomowanych i sprawdzonych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *