Menu

Jak działają panele fotowoltaiczne?

27 września 2018 - Technologie
Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to odnawialne źródło energii, które nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Uzyskiwanie prądu przy wykorzystaniu energii promieni słonecznych umożliwiają panele fotowoltaiczne. Na jakiej zasadzie działają?

Panele a ogniwa fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne złożone są z ogniw, które odpowiedzialne są za zamianę energii słonecznej w elektryczną. W tym celu minimalna jednostka światła, czyli foton, pada na płytkę krzemową, z której złożone jest ogniwo. Krzem pochłania jednostkę światła, a następnie wybija elektron ze swojej pozycji i zmusza go do ruchu. To właśnie ten ruch jest przepływem prądu elektrycznego.

Prąd stały i zmienny

Panele fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko nazywane efektem fotowoltaicznym. Polega ono na tym, że w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna, a prościej mówiąc – energia słoneczna zamieniona jest w prąd. Panele fotowoltaiczne tnie wystarczą jednak do otrzymania prądu takiego, jaki zapewniają tradycyjne instalacje elektryczne. Produkują one bowiem prąd stały, co oznacza, że aby skorzystać z energii konieczna jest jeszcze instalacja falownika. Dzięki temu urządzeniu prąd wytworzony przez panele może zostać przekształcony w prąd o parametrach zgodnych z tymi w sieci publicznej, a więc taki, jaki znajduje się w gniazdkach elektrycznych.

System sieciowy

System fotowoltaiczny sieciowy to instalacja elektryczna zintegrowana z siecią publiczną. Dzięki niemu możliwe jest bieżące korzystanie z energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne oraz odsprzedawanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci publicznej. Odsprzedawanie nadmiaru prądu, który nie zostanie wykorzystany, możliwe jest dzięki licznikowi dwukierunkowemu. Istnieje także możliwość pobrania prądu z sieci publicznej w przypadku, gdy potrzebne jest go więcej, niż panele fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować. Dzięki fotowoltaice możliwe jest uniezależnienie się od wzrostu cen energii elektrycznej, a przede wszystkim poczynienie oszczędności w postaci niższych rachunków za prąd.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *