Menu

Fakty i mity o motocyklistach

23 czerwca 2017 - Motoryzacja
Fakty i mity o motocyklistach

Sezon na motocyklistów trwa w najlepsze. Wraz z nimi głośniej się wypowiadają ich przeciwnicy – głównie kierowcy samochodów. Motocykliści są niebezpieczni, nieumiejętni, nieostrożni, wywołują wypadki… Opinii co nie miara. Tylko czy wszystkie równają się z prawdą? Stereotypów na temat kierowców, jak i motocykli namnożyło się przez lata. Jak z każdymi tego typu stwierdzeniami, jedne są prawdziwe, drugie już niekoniecznie… Warto poznać chociaż część faktów i mitów o motocyklistach, bo może o pewnych rzeczach się mylimy.

MIT – MOTOCYKLIŚCI SĄ GORSZYMI KIEROWCAMI

Wielu kierowców samochodów uważa, że to właśnie motocykliści jeżdżą jak chcą nie bacząc na bezpieczeństwo. Jest zupełnie odwrotnie – to kierowca motocykla ma lepszy refleks, większe pole widzenia i szybciej reagują na zagrożenia na drodze. Ich umiejętności analityczne i spostrzegawczość są na wyższym poziomie niż u kierowcy samochodu. Będąc motocyklistą kierując samochodem, będziesz zdecydowanie lepiej sobie radził na jezdni.

FAKT – MOTOCYKLIŚCI JEŻDŻĄ ZA SZYBKO

Smutne, ale prawdziwe. Częste narzekanie na brawurową jazdę motocyklistów nie wzięła się z nikąd – większość wypadków spowodowanych przez kierowców jednośladów jest wywołanych właśnie przez nadmierną prędkość, złe wyprzedzanie i niezachowaniu odpowiedniej odległości między pojazdami.

MIT – POWOLNA JAZDA JEST BEZPIECZNIEJSZA

Kierując się faktem przedstawionym wyżej, może właśnie motocykliści powinni jeździć wolnej? To nie do końca właściwe posunięcie. Owszem, nie należy przekraczać dozwolonej prędkości, ale podczas gdy jedziemy wolniej, niż pozwalają nam znaki, paradoksalnie stworzymy zagrożenie równe temu, kiedy pojechalibyśmy za szybko. Jeśli wciąż się boisz i nie czujesz się pewnie jadąc szybciej, to może motocykl nie jest dla ciebie?

FAKT – UWAŻAJ NA MOTOCYKLISTÓW LATEM

Zimą ciężko jest jechać jednośladem. To właściwie niemożliwe. Więc gdy tylko robi się cieplej i pogodniej, motocykle wyrastają jak grzyby po deszczu. Szczególnie w pierwsze ładniejsze dni należy uważać, bo może być ich dużo na raz. Motocykliści muszą się rozkręcić po kilku miesiącach nie dotykania maszyny, więc mogą być bardziej roztropni niż zazwyczaj.

MIT – MOTOCYKLIŚCI SĄ NAJCZĘŚCIEJ WINNI WYPADKOM

Kierowcy jednośladów są odpowiedzialni średnio za mniej niż połowę wypadków z udziałem samochodów. To właśnie kierowcy samochodów zwykle nie ustępują pierwszeństwa, nie zachowują bezpiecznej odległości i lekkomyślnie wyprzedzają.

Poszukując mitów i faktów na temat motocyklistów, tych drugich będzie zdecydowanie mniej. Tak to już jest ze stereotypami – powstają lekkomyślnie, pod wpływem negatywnych emocji i nikt nie dba o to, czy są prawdziwe. Oczywiście nikt nie jest święty – kierowcy jednośladów również mają swoje za uszami. Dobrze jest się jednak zastanowić i otworzyć się na myśl, że można się mylić. Zapraszamy do wejścia na stronę moto-obroty.pl przy okazji lektury naszego artykułu.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *