Menu

Co to jest frezowanie CNC i gdzie się je wykorzystuje?

1 czerwca 2018 - Budownictwo
Co to jest frezowanie CNC i gdzie się je wykorzystuje?

Z metalu można stworzyć w zasadzie wszystko. Trzeba jednak wiedzieć jak naginać go do własnych celów. Właśnie temu służy frezowanie CNC – pozwala przekształcić kawałek metalu w przedmiot, który akurat potrzebujemy. Dla przeciętnego Kowalskiego frezowanie CNC znaczy tyle co nic. Warto jednak przyjrzeć się z bliska tej metodzie obróbki metali i tworzyw.

Frezowanie – technologia a nie magia

Frezowanie CNC to rodzaj obróbki skrawaniem, a więc technologii, która poprzez redukcję, kawałek po kawałku, nadmiaru metalu pozwala uzyskać określony kształt. Taki efekt uzyskuje się dzięki frezarkom czyli maszynom wykorzystującym technologię układu komputerowego sterowania numerycznego  – w skrócie CNC. Technologia ta umożliwia bardzo precyzyjną obróbkę metalu i tworzenie skomplikowanych kształtów z bryły różnego rodzaju materiału.

Proces frezowania CNC od A Do Z

Proces frezowania cnc składa się z kilku etapów.

Projektowanie

Projektant opracowuje projekt przedmiotu, który ma zostać uzyskany w procesie frezowania CNC. Dokonuje odpowiednich obliczeń, wprowadza wymiary, przygotowuje cyfrowy model. Na tym etapie trwają również konsultację klientem, który musi zaakceptować uzyskany projekt.

Załadowanie danych do frezarki

Projekt w formie cyfrowych danych zostaje wprowadzony do komputera frezarki CNC. Jej zadaniem jest uzyskać przedmiot o maksymalnej możliwej zgodności z projektem. W tym celu musi być dobrany odpowiedni typ frezów. Do wyboru operator ma m.in. frezy walcowe, tarczowe, piłkowe czy kształtowe. Końcowy efekt w postaci zgodnego z projektem przedmiotu zależy zarówno od jakości maszyny jak i biegłości operatora frezarki.

Frezowanie – obróbka cnc (nie tylko) metali

O ile najczęściej frezowanie cnc wykorzystuje się przy obróbce metali, o tyle materiałów do zastosowania tej metody jest całe mnóstwo. Frezowanie z powodzeniem sprawdza się przy obróbce takich materiałów jak drewno, aluminium, tworzywa sztuczne czy nawet gips.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *