Menu

Google – potęga, która powstała w garażu

30 września 2016 - Technologie
Google – potęga, która powstała w garażu

Kto wymyślił wyszukiwarkę Google? Jak narodził się pomysł, aby zastosować takie rozwiązanie? Od ilu lat korzystamy z usług i podpowiedzi „wujka Google”?

Era internetu zapoczątkowała powstanie wielu innych innowacyjnych rozwiązań. Doskonałym przykładem są ułatwienia w szukaniu informacji, możliwość prowadzenia bloga, szybki dostęp do najnowszych informacji, dokonywanie zakupów w sieci oraz porównywanie konkurencyjnych ofert. Podstawowym czynnikiem wpływającym na sukces sieci web jest możliwość wykonywania wszystkich możliwych czynności bez wychodzenia z domu.

Google i jego historia

Wszystko zaczęło się na Uniwersytecie Stanforda w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam poznali się Larry Page oraz Siergiej Brin i wpadli na pomysł realizacji projektu o nazwie „Anatomia dużej hipertekstowej wyszukiwarki sieciowej”. Przedsięwzięcie to wymagało wprowadzania skomplikowanych algorytmów, co źle wpływało na funkcjonowanie sprzętów na uczelni. Młodzi studenci przenieśli się do garażu, aby kontynuować prace nad dobrze zapowiadającym się projektem.

Innowację, która poprowadziła gogle na sam szczyt był sposób jej działania. Dotychczas stosowano metodę, która uzależniała pozycje od ilości słów kluczowych. Google natomiast indeksował strony, na podstawie ilości odnośników prowadzących do strony oraz dodatkowo zrezygnował z nachalnych reklam.

W 1998 roku spółka zaczęła oficjalnie działać, a rok później pozyskała łącznie 25 milionów dolarów od inwestorów.

Założyciele wczoraj i dziś

Innowacja i rozmach działania były kluczem do sukcesu wyszukiwarki Google. Młodzi studenci zastosowali zupełnie inne algorytmy niż dotychczasowa konkurencja.

Obecnie Larry Page oraz Siergiej Brin zajmują dość wysokie miejsca w klasyfikacji najbogatszych ludzi świata, utworzonej przez Forbes. Niestety ich nazwiska nie widnieją na samej górze klasyfikacji, ale zajmują 12 i 13 miejsce, z wynikami wynoszącymi ponad 34 mld USD. Zyski jakie przyniosło rozwijanie idei w zakresie wyszukiwania informacji w internecie sprawiło, że posiadany majątek założycieli korporacji daje łącznią sumę większą niż dotychczasowe dochody osoby zajmującej drugą pozycję na liście najbardziej zamożnych ludzi na świecie.

Czym zajmują się obecnie

Życie miliarderów  polega przede wszystkim na spełnianiu się i tworzeniu kolejnych innowacyjnych technologii. Google nieustannie prowadzi działania mające na celu promowanie marki, wprowadzanie nowych nowinek technicznych na rynek i przede wszystkim poprawianie działania algorytmów Google oraz usprawnienie wyszukiwania informacji w internecie.

Internet miejscem rozwoju i przyszłości

Przeglądając listę najbogatszych ludzi na świecie w 2016 roku można zaobserwować, że większość z nich ma bardzo dużo wspólnego z informatyką lub internetem. Społeczeństwo chętnie korzysta z nowinek technicznych takich jak telefony, komputery oraz tablety. Wszystkie pokrewne dziedziny na tym korzystają i proporcjonalnie rozwijają się, przynosząc coraz większe zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *