Menu

Historia Poznania

29 października 2018 - Turystyka
Historia Poznania

Jednym z najstarszych polskich miast jest Poznań, którego historia sięga już drugiej połowy X wieku, czyli czasu dynastii Piastów. Od tamtej pory w Poznaniu działo się naprawdę wiele.

Skąd wzięła się nazwa miasta?

Pierwsze wzmianki nazwy grodu nad Cybiną i Wartą pojawiły się (w wersji łacińskiej) w kronice biskupa merseburskiego Thietmara. Było to w roku roku 970 i brzmiało następująco: episcpus Posnaniensis. Kolejne znaleźć można w zapiskach z roku 1005. Nazwa grodu w mianowniku pojawiła się natomiast w zapiskach z 1236 roku jako Posnania, a dziesięć lat później już jako Poznania. W roku 1244 stolicę Wielkopolski określano też formą „in Poznan”. Z czasem ostatnią literę nazwy zmiękczono – w związku z tym zyskała ona swoje obecne brzmienie. Historycy przypuszczają, że nazwa miasta pochodzi od imienia Poznan, które nosił albo wódz lokalnego szczepu plemienia Polan albo zarządca pierwotnego grodu – na Ostrowie Tumskim.

Krótka historia Poznania

Tak jak było wspomniane już we wstępie, historia Poznania sięga X wieku naszej ery. Wtedy to na wyspie (nazwanej później Ostrowem Tumskim) założono gród pierwszych władców Polski. Przypuszcza się, że to właśnie tam przyjął chrzest pierwszy władca Polski, czyli Mieszko I (w 966 roku). Miastem Poznań stał się w 1253 roku i od tamtej pory nieustannie się rozwijał, ponieważ znajdował się na skrzyżowaniu licznych szlaków handlowych. Przez kilka stuleci poznańskie tereny znajdowały się we względnym spokoju. Dopiero w 1793 roku, gdy Wielkopolska została zajęta przez wojska pruskie, Poznań (na ponad 100 lat) włączony został właśnie do państwa pruskiego. Przez cały okres zaborów, miasto było ważną częścią walk niepodległościowych, a w 1918 roku rozpoczęło się w nim Powstanie Wielkopolskie. Po odzyskaniu niepodległości Poznań znowu zaczął intensywnie się rozwijać, co przerwał niestety wybuch II Wojny światowej, kiedy to miasto zostało zajęte przez Niemców. Ci dokonali w nim ogromnych zniszczeń. Odbudowa Kościołów i ponad połowy poznańskich budynków rozpoczęła się w 1945 roku. Od 1989 roku Poznań znowu gwałtownie się rozwija, głównie dzięki prywatnej gospodarce: drobnym i średnim firmom, stając się jednym z największych polskich ośrodków przemysłowych, handlowych, naukowych oraz kulturalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *