Menu

Jachty motorowe – jakie trzeba mieć do nich uprawnienia?

30 listopada 2018 - Motoryzacja
Jachty motorowe – jakie trzeba mieć do nich uprawnienia?

Posiadanie własnej motorówki to czysta przyjemność. Wystarczy ładna pogoda i już możemy jechać nad wodę, aby przełamywać fale na pełnej prędkości albo wylegiwać się z dala od brzegu i chłonąć przyjemne promienie słońca. Jaki sprzęt najlepiej wybrać? Czy warto inwestować w ekskluzywne jachty motorowe? I najważniejsze pytanie: jakie uprawnienia należy posiadać, aby móc pływać tego typu łodzią?

Jakie uprawnienia trzeba posiadać?

Wielu laikom wydaje się, że do sterowania łodzią motorową nie potrzeba żadnych dodatkowych uprawnień. Jest to tylko część prawdy. Na jednostki małe, których prędkość nie przekracza 15 km/h rzeczywiście patent nie jest potrzebny. Jeśli jednak chcielibyśmy wybrać się w rejs potężniejszą jednostką potrzebujemy jednak odpowiednich uprawnień. Patent taki wydawany jest w przypadku łodzi motorowych, przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Kursy można odbywać zarówno w formie weekendowych zjazdów, jak również jako jednolite, ciągłe szkolenie. Po odbyciu kursu możemy przystąpić do egzaminów.

Ekskluzywne jachty motorowe – jak wybrać?

Kiedy mamy już uprawnienia pozwalające nam sterować wybranym jachtem, warto rozejrzeć się za odpowiednią łodzią. Wybór na rynku jest spory i ograniczony wyłącznie naszym budżetem. Decyzji należy dokonać w oparciu o kilka kryteriów. Przede wszystkim musimy zastanowić się, do jakich celów mamy zamiar wykorzystywać naszą łódź. Jeśli jest to tylko przybrzeżne opalanie się lub przepłynięcie kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża, to nie będziemy również potrzebowali zaawansowanego technologicznie cudu. Wystarczy nam najprostszy sprzęt. Jeśli zaś będziemy chcieli brać udział w dalekomorskich rejsach, warto zainwestować w nowoczesne wyposażenie, które co prawda nie zastąpi naszych umiejętności, ale znacząco ułatwi nam życie i umili czas. Istotna jest również kwestia wielkości naszego jachtu. Jeśli mamy zamiar pływać samodzielnie, można pokusić się o mniejszą jednostkę. Jeśli jednak ma to być łódź rodzinna, lepiej wziąć obszerniejszy model.

Spędzanie wolnego czasu na wodzie jest raczej przyjemną formą relaksu. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach możemy potrzebować odpowiednich uprawnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *