Menu

Jak się pozbyć pluskiew łóżkowych? Domowe sposoby

10 lipca 2017 - Higiena
Jak się pozbyć pluskiew łóżkowych? Domowe sposoby

Pluskwy to bardzo małe (do 5 mm) pasożyty, ale potrafią być niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Z racji, że żywią się naszą krwią, mogą wywołać liczne stany zapalne i reakcje alergiczne. Jest ich dużo i atakują nocą. Jak już raz pojawią się w naszych łóżkach, trzeba dobrze się postarać, żeby się ich raz na zawsze pozbyć. Istnieją sposoby na wybicie ich samemu, np. za pomocą środków chemicznych. Zamiast jednak stosować substancje, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników (w tym zwierząt), warto poszukać domowych, naturalnych sposobów. Jakich? Zapraszamy do lektury.

MIĘTA

Jej zapach i skład bardzo skutecznie odstrasza pluskwy. Rozgniecione w dłoniach liście mięty posyp wokół łóżek i szczelin, którymi prawdopodobnie dostały się pasożyty. Warto również włożyć kilka liści pod nakrycia do materaców i prześcieradła.

TRAWA CYTRYNOWA

Podobnie jak mięta, jej zapach jest odstręczający dla pluskiew. W miejscu, gdzie się ją zaaplikuje, wywołuje większy odczyn kwasowy – robi to tak bardzo, by jak najmocniej uprzykrzyć życie i nozdrza pasożytom.

PARA

Bardzo skutecznym i najbardziej polecanym sposobem na pozbycie się tych pasożytów jest potraktowanie ich gorącem. Pranie pościeli w wysokiej temperaturze (powyżej 65 stopni Celsjusza) zabije wszystkie pluskwy, i to co do jednej. Materace zaś należy potraktować mopem parowym.

OLEJEK LAWENDOWY

Jak trwa czy mięta – pluskwy nie znoszą silnych zapachów, w tym olejku lawendowego. Można kupić fiolkę w każdej drogerii czy aptece, po czym pokropić poduszki, kołdrę i prześcieradło kilka razy. Niemal pewne jest, że pluskwy nie będą się wtedy zbliżać.

ALKOHOL

Konkretnie izopropylowy – skuteczny w odkażaniu różnego rodzaju robactwa i bakterii. Znajdź miejsce urzędowania pluskiew i spryskaj je właśnie alkoholem izopropylowym. Powinny umrzeć w niedługim czasie. Oczywiście po wszystkim należy wszystko dokładnie wyprać.

OLEJEK HERBACIANY

Olejek z drzewa herbacianego nie tylko działa przeciwbakteryjnie, ale również powstrzyma kolejnej inwazji. Wystarczy go pokropić wokół łóżka, a pluskwy szybko stamtąd znikną.

ZAKLEJ SZCZELINY!

By zapobiec przybyciu nowej armii pasożytów, przede wszystkim należy zakleić wszystkie szczeliny, którymi poprzedniczki mogły wtargnąć do domu. Okna, szafki, drzwi… Zrobienie tego nawet zapobiegawczo na pewno nie będzie złym pomysłem. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony!

 

Problem z pluskwami w Twojej firmie? Sięgnij po pomoc fachowców! Firma AMAT zajmuje się dezynsekcją i deratyzacją firm na terenie Poznania i Wielkopolski. Po szczegóły zajrzyj na http://www.amat.poznan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *