Menu

Jakie są filtry do aparatu?

10 sierpnia 2017 - Hobby
Jakie są filtry do aparatu?

Mimo coraz to bardziej zaawansowanych programów do obróbki zdjęć, one i tak na końcu będą tracić na jakości. Najlepiej w takim razie, jeśli możemy podrasować zdjęcie już w trakcie wykonywania fotografii. Do tego właśnie służą filtry do aparatu.

CZYM SĄ FILTRY DO APARATU?

Filtry wyglądają jak szklane nakładki, które wkłada się na miejsce oryginalnego obiektywu od lustrzanki. Służą do tego, by nieco zmienić rzeczywistość… Przy robieniu zdjęć. Mogą to być rozmycia, efekty kolorystyczne, nasycenie wybranych kolorów czy zmiana natężenia światła. Rodzajów filtrów jest cała masa, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W jakie w takim razie filtry się zaopatrzyć?

FILTRY KOLOROWE

Istnieje wiele filtrów kolorowych. Żółte na przykład przyciemniają to, co niebieskie – idealne do fotografowania nieba, który będzie wyglądał naturalniej. Zielony natomiast wyróżnia każdy zielony kolor, więc jest często wykorzystywany przy fotografowaniu krajobrazów. Są o tyle lepsze niż programy graficzne, że wszystko wykonywane jest w terenie, w faktycznej rzeczywistości i na żywo. Rodzajów filtrów kolorowych jest bardzo dużo i mają wiele różnych właściwości, które zadowolą każdego.

FILTR POLARYZACYJNY

Dzięki temu filtrowi uzyskujemy wysoki kontrast kolorów, barwy są nasycone i poziom naświetlenia jest niemal znikomy, przez co światło się nie odbija. Istnieją dwa rodzaju filtrów polaryzacyjnych – liniowe i kołowe. Ich różnica polega na liczbie stron polaryzowanego światła. Liniowe odbija z jednej strony, kołowe – z każdej.

FILTR NEUTRALNY/UV

Warto kupić sobie filtr ochronny, który zabezpiecza obiektyw przed ewentualnym uszkodzeniem. Jeśli fotografujemy na dużych wysokościach lub w ostrym słońcu, dobrze jest zaopatrzyć się w filtr UV. Przez promienie ultrafioletowe jakość zdjęć można być zakłócona – filtr UV przed tym zapobiega.

FILTR PRZECIWŚWIETLNY

Jeśli słońce nam przeszkadza, można się zaopatrzyć w filtr szary, który zmniejsza jego natężenie. Jest ich kilka rodzajów, z różnymi ilościami przepuszczanego światła.

 

Nie trzeba się ograniczać tylko do Photoshopa. Nie jest on idealny i nie odda w stu procentach rzeczywistości. Dzięki filtrom do aparatu natomiast można uzyskać taki efekt, a przynajmniej w znacznie większym stopniu. Są to dość drogie ulepszenia, ale warte swojej ceny. Mając w zanadrzu kilka pomocnych filtrów jakość Twoich zdjęć zdecydowanie wzrośnie.

Bogaty wybór filtrów do aparatu znajdziesz na http://digital24.pl – zapraszamy!

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *