Menu

Czy karton może być dziełem sztuki?

13 września 2018 - Usługi
Czy karton może być dziełem sztuki?

W obecnych czasach opakowanie służy nie tylko do transportu, zabezpieczania produktu oraz umieszczenia informacji o nim. Coraz częściej opakowania pełnią funkcje marketingową, reklamową, a często dodają produktowi bardziej luksusowego wyglądu. Karton wykorzystywany do produkcji opakowań może stać się prawdziwym dziełem sztuki.

Jak wygląda projektowanie opakowań?

Pierwszym etapem produkcji opakowań jest projekt. Podczas tego etapu projektuje się grafikę oraz konstrukcję opakowania. Jest to jednocześnie techniczny oraz kreatywny etap. By stworzyć pudełko o odpowiedniej konstrukcji trzeba mieć wyobraźnię przestrzenną oraz wiedzę inżynieryjną. Być dobrze zorientowanym jaki karton będzie odpowiedni do danej konstrukcji itp. Z kolei wybór grafiki oraz naniesienie jej na opakowanie wymaga umiejętności graficznych, ale jednocześnie wymaga od projektanta sporo kreatywności i ciekawej wizji.

Wybierz papier

Tak naprawdę karton powinien być wybierany już na etapie projektowania. Dzięki temu można uniknąć problemów wynikających z nieodpowiedniej sztywności, gramatury czy kierunku włókna. Na rynku dostępny jest szeroki wybór kartonów, m.in. kartony powlekane, barwione w masie czy metalizowane. To właśnie takie rozwiązania pomagają uzyskać ciekawy efekt bez używania problematycznych uszlachetnień czy kosztownych farb pantonowych. Oczywiście obok wyjątkowych typów kartonu na rynku jest szeroki wybór kartonów pochodzących z naszych rodzimych papierni.

Czas na druk

Drukarnia jest miejscem, gdzie na wybrany karton nanosi się farbę. W zależności od projektu mogą to być tradycyjne druki 4+0 w kolorystyce CMYK lub druk pantonami o wyjątkowych barwach. W połączeniu z drukiem można zastosować m.in. hot stamping, lakierowanie UV lub np. folie matowe, soft touch i inne. Takie rozwiązania świetnie sprawdzają się w opakowaniach premium, ale też dodadzą uroku tradycyjnym opakowaniom. Następnie wydrukowane opakowanie trzeba tylko wysztancować oraz skleić. Wówczas jest już gotowe, by trafić do klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *