Menu

Koncepcja nowego podatku dochodowego

2 czerwca 2016 - Finanse i gospodarka
Koncepcja nowego podatku dochodowego

Kancelaria premiera obecnie jest na etapie opracowywania nowego, całkowicie zmienionego podatku dochodowego. Jak wobec tego będą wyglądały podatki PIT po całkowitej zmianie systemu?
Pilnie strzeżone tajemnice
Najwięcej mówi się o tym, że zmiany mają finalnie doprowadzić do powstania podatku progresywnego z pięcioma lub sześcioma progami. Specjaliści twierdzą, że dzięki większej progresywności i większej ilości progów będzie można odejść od niemalże liniowego podatku z jakim obecnie mamy do czynienia w Polsce.


Nowy system podatkowy ma także na celu zlikwidowanie tak gwałtownego przejścia pomiędzy wielkością podatku, jaką musi zapłacić osoba, która zarobiła mniej niż 85 528 zł w ciągu roku lub więcej. Wzrost z 18 procent na 32 procent po przekroczeniu tej kwoty jest bardzo wysoki, a zmiany w kwestiach podatkowych mają na celu zniwelowanie tak zwanego „efektu klifu”.
Głównym założeniem jest, aby najmniej zamożni podatnicy mogli płacić jak najniższe podatki, dzięki lepszej kalibracji systemu. Dodatkowo wśród proponowanych zmian mówi się także o całkowitej rezygnacji z kwoty wolnej od podatku. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *