Menu

Książeczka sensoryczna – filcowa zabawka, która uczy

15 czerwca 2016 - Edukacja i nauka, Hobby, Lifestyle
Książeczka sensoryczna – filcowa zabawka, która uczy

Żyjemy w czasach smartphonów, tabletów, „mądrych” lodówek, telewizorów i innych rzeczy, które powinny myśleć za nas. Nasze dzieci będą dorastały wśród nowoczesnej technologii, którą będą uznawały za zupełnie naturalną, a opowieści o świecie bez komórek będą dla nich czymś niesamowitym. Pamiętasz jak wołałaś swoich kolegów pod blokiem albo musiałaś przejść pół miasteczka, żeby zobaczyć, na jakiej się znajdują plaży? Tego już nie można doświadczyć. Żeby Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo, musi poznać – częściowo technologiczną sferę życia, a częściowo tę, dzięki której w „stary” sposób nauczy się niezbędnych do życia umiejętności, takich jak czytanie, wiązanie butów czy liczenie.

Czym jest książeczka sensoryczna?

To tak naprawdę po prostu książeczka, która jest bezpieczna dla dziecka. Głównie dlatego, że nie ma w niej papieru, twardych i ostrych elementów. Zamiast tego jej „kartki” są filcowe, wełniane, bawełniane, satynowe… Podstawą jest filc, ale dodatki mogą być dowolne i wykonane z dowolnych materiałów. Tak naprawdę wykonać może ją każda mama, która ma trochę zacięcia artystycznego. Wystarczy, że poświęci kilka (albo i kilkanaście) godzin.

Jak zrobić taką książeczkę?

Najpierw trzeba mieć pomysł na to, co ma się w niej znaleźć. Przede wszystkim trzeba dostosować jej zawartość do wieku dziecka. Jeśli jest na etapie poznawania literek, liczenia do 10 czy uczenia się wiązania butów, to naukę tych umiejętności można przemycić do książeczki, ale dla młodszych dzieci będą jeszcze za trudne. Dla nich wystarczy radosna krowa, kurczak, kot czy pies, z którymi będą uczyły się mówić i obowiązkowo zapamiętywać dźwięki, jakie wydają zwierzaki mieszkające w książeczce.

Do jej wykonania niezbędny będzie filc, najlepiej kilka arkuszy wielkości kartki A4 w różnych kolorach. W zależności od umiejętności można kupić gotowe aplikacje w kształtach, jakie nas interesują, lub wykonać je samemu, ale do tego potrzeba większej ilości czasu i materiałów. Poza tym – znowu w zależności od wieku dziecka – mogą się przydać guziki czy koraliki – choć z tymi lepiej uważać, paczka z ruchomymi oczami (takimi, jakie mają pluszaki), różnorakie tasiemki, rzep, nóż do tapet, nożyczki, nici – najmocniejsza będzie ta żyłkowa, klej i wodoodporne flamastry.

Najpierw na wybranych stronach doszyj interesujące Cię aplikacje (pod warunkiem, że kupiłaś te gotowe, jeśli nie, to najpierw musisz je stworzyć). Masz pełną dowolność ich doboru, ale pamiętaj, że im bardziej będziesz kreatywna, tym lepiej. Wykorzystaj rzepy tak, aby zwierzaki z książeczki mogły wychodzić i przenosić się na inne kartki, część elementów zawieś na sznurku lub tasiemce. Szczególnie przyda to się podczas nauki literek. Na jednej stronie umieść cały alfabet, a drugą zostaw pustą. Później dziecko, za pomocą rzepu, będzie mogło układać z nich swoje pierwsze słowa.

Taka książeczka sensoryczna jest świetną zabawką, która znacznie ułatwia naukę, głównie dlatego, że dziecko nie jest świadome tego, że… się uczy. A jeśli jesteś mamą, która uważa, że taka filcowa zabawka jest świetnym pomysłem, to może jeszcze lepszym będzie wykorzystanie tego materiały w bardziej „dorosły” sposób? Na przykład kupienie sobie filcowej torebki będzie świetną nagrodą za pomysł (ps. filcowe występują też jako torby dziecięce) albo wykonanie książeczki sensorycznej dla dziecka.

3 myśli nt. „Książeczka sensoryczna – filcowa zabawka, która uczy

 • Pingback: Dlaczego torby z filcu są doskonałym prezentem dla dzieci? - Artykuly24.pl

 • Antek

  Nauka przez zabawę? Zawsze jesteśmy na TAK ! Szkoda, że za moich czasów, nie było tyle rozwiązań 🙂

  Odpowiedz
  Aga

  Nie zapominajmy, że należy od jak najmłodszych lat uczyć dzieci języka obcego. To procentuje po latach!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *