Menu

Likwidacja spółki z o.o. – co musisz wiedzieć?

23 października 2018 - Firma
Likwidacja spółki z o.o. – co musisz wiedzieć?

Nie wiesz, jak zakończyć prowadzenie działalności w formie spółki z o.o.? Artykuł dotyczy najważniejszych kwestii związanych z likwidacją spółki z o.o. Przybliżamy, jak wygląda cały proces oraz czego powinniśmy się spodziewać!

Likwidacja spółki z o.o. – co musisz wiedzieć?

Spółkę można założyć w systemie online już w dwadzieścia cztery godziny. Dość paradoksalnie, zakończenie bytu spółki jest o wiele bardziej skomplikowane niż jej założenie. Spółki nie da się zlikwidować w jeden dzień. Z punktu widzenia księgowo-prawnego likwidacja spółki z o.o. nie jest skomplikowana, jej trudność może wynikać z długotrwałych procesów.

Likwidacja to ogół czynności prawnych. Nie ma możliwości likwidacji spółki z o.o. bez odpowiednio przeprowadzonego procesu likwidacyjnego. Proces likwidacji spółki jest ostatnim etapem jej funkcjonowania. Likwidacja spółki z o.o. ma za zadanie uporządkowanie oraz doprowadzenie do końca spraw spółki.

Początkowym etapem likwidacji spółki jest uchwała o likwidacji spółki – taka uchwała powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Kolejną czynnością jest wyznaczenie likwidatorów lub likwidatora spółki lub pozostawienie tej funkcji dotychczasowym członkom zarządu. To te osoby, przeprowadzają likwidację spółki. Likwidator powinien ogłosić informację o otwarciu likwidacji spółki, a także wezwać wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Szczególne znaczenie w postępowaniu likwidacyjnym ma bilans likwidacyjny rozwiązanej spółki z o.o. Wspólnicy spółki powinni zgłosić do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) otwarcie procesu likwidacji. Byt prawny spółki ustępuje z chwilą wykreślenia spółki z KRS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *