Menu

Jaką maszynę do szycia wybrać? – poradnik dla początkujących

10 maja 2017 - Hobby
Jaką maszynę do szycia wybrać? – poradnik dla początkujących

Podstawą rozpoczynania przygody z szyciem jest kupno (zgadliście!) maszyny do szycia. Tak naprawdę na sam początek nie jest ci potrzebna duża, profesjonalna maszyna. Jeśli jednak myślisz o tym poważnie i wiesz, że poświęcisz na to sporo swojego czasu, możesz sobie pozwolić na coś więcej. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę i jakie powinno się mieć wobec niej wymagania?

KROK 1 – CZEGO CHCĘ? 

Szukając swojej pierwszej, dobrej maszyny do szycia, należy dobrze się zastanowić, czego tak naprawdę oczekujemy od niej, jak i od samych siebie. Co planujemy szyć, jak dużo, dla kogo, po co… Nie powinno się od razu wybierać taką ze wszystkimi akcesoriami i nowoczesnymi rozwiązaniami, bo może się okazać, że wystarczy nam bardziej klasyczny model. Kto wie, może twoja babcia, ciocia albo mama ma gdzieś taką, co się jeszcze przysłuży? Warto popytać i sprawdzić – a nóż zaoszczędzimy kilkaset złotych!

KROK 2 – CZEGO SZUKAĆ?

Można odnaleźć wiele różnych maszyn, tylko która tak naprawdę powinna nas do siebie przekonać? Nie będziemy przecież wybierać tylko takich, co nam się podobają wizualnie – kolor i kształt to drugorzędna sprawa, która nic nie wnosi. Jeśli szukamy odpowiedniej dla siebie maszyny do szycia, należy zwrócić uwagę na:

stopki i inne akcesoria – szczególnie te pierwsze są ważne, ponieważ ułatwiają szycie. Można je kupować osobno, ale są modele, które mają stopki w zestawie. Stosuje się je do wykańczania brzegów materiału lub wszywania krytych zamków. Jest ich kilka rodzajów, dlatego polecamy się z nimi zaznajomić – może będzie wśród nich taka, co was zainteresuje. Wśród innych akcesoriów wymienić należy pokrowiec, dodatkowe zestawy igieł, szpulek, prujkę, smar do konserwacji – jeśli maszyna będzie w nie wyposażona, to jej dodatkowy plus.

szycie do przodu i do tyłu – głównie chodzi o tą drugą opcję, ponieważ potrafi być bardzo przydatna. Występuje już w większości modeli maszyn, a może pomóc w wzmocnieniu zakończeń szwów.

regulowanie gęstości, szerokości ściegu, nacisku stopki – są maszyny z różną opcją regulowania, jak na przykład skokową albo płynną. Zwykle szyjemy na materiałach o różnych grubościach, dlatego istotne jest, by również docisk stopki i naprężenia nici mógł być regulowany.

opcja wolnego ramienia – polega ona na wyciągnięciu części stolika maszyny. Może to bardzo pomóc w szyciu, szczególnie rękawów albo nogawek, czyli wtedy, gdy musimy szyć po obwodzie.

KROK 3 – NIE BÓJ SIĘ PYTAĆ

Pamiętaj, że nie jesteś sama – zawsze możesz zapytać o radę mamy, babci, a nawet obcych sobie ludzi. Zaglądaj na forum, sprawdzaj opinie i rekomendacje różnych modeli. Możesz też wysłać pytanie do sklepu internetowego, który specjalizuje się w sprzedaży maszyn do szycia (i akcesoriów) – opisz, co chcesz robić i czego oczekujesz, a oni na pewno postarają ci się pomóc.

Trzeba pamiętać, że żadna maszyna nie jest idealna. Nie należy przesadzać i w nieskończoność szukać tej najlepszej. Zrób sobie listę tych modeli, które cię zainteresowały i przeprowadź krótki research pod względem jakości i ceny.

Artykuł powstał przy współpracy z http://dlaszycia.pl

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *