Menu

Niepłodność – fakty i mity

23 czerwca 2017 - Zdrowie i uroda
Niepłodność – fakty i mity

Niepłodność u par to niestety dość częsty problem. Szacuje się, że co piąta ma kłopoty  z poczęciem dziecka. Temat ten wciąż budzi kontrowersje i wiele emocji, co przyczynia się to do tworzenia rozmaitych, nieprawdziwych informacji z nim związanych. Niektóre mity sięgają jeszcze czasów naszych babć, a nadal są aktualne i rozpowszechniane! W tej delikatnej kwestii należy przede wszystkim słuchać się lekarza, a nie swoich koleżanek – warto niektóre porady potraktować z rezerwą i po prostu się do edukować. Co jest faktem, a co jest mitem na temat niepłodności? Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.

MIT – NIEPŁODNOŚĆ TO WINA KOBIETY

Zazwyczaj to kobieta pierwsza idzie do lekarza, by stwierdzić, czy to ona nie ma w tym winy. Nic bardziej mylnego – niepłodność to problem, który po równo dotyka kobiet, jak i mężczyzn. Najlepiej, jeśli od dłuższego czasu (bezskutecznie) para stara się o dziecko, powinna w tym samym momencie udać się na badania. Zaoszczędzi się tym samym na czasie oczekiwania na wyniki.

FAKT – NIEPŁODNOŚĆ TO NIE BEZPŁODNOŚĆ

Łatwo można pomylić jedno z drugim, jednak jest to bardzo duża pomyłka. Bezpłodność jest nieuleczalna – polega na trwałej niemożności spłodzenia dziecka i nie ma na to żadnego lekarstwa. Niepłodność natomiast to tylko czasowy problem, który da się wyleczyć.

MIT – TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE POWODUJĄ NIEPŁODNOŚĆ

Wręcz przeciwnie – częstym przypadkiem jest właśnie szybsze zajście w ciążę po odstawieniu tabletek. Dzieje się tak, ponieważ jajniki chcą „nadrobić” przerwę w produkcji komórek jajowych, zwiększając tym samym możliwość poczęcia.

FAKT – NIEZDROWY STYL ŻYCIA WPŁYWA NA NIEPŁODNOŚĆ

W dzisiejszych czasach mężczyźni produkują mniej plemników. Powodem tego jest dużo stresu, spożywanie niezdrowego jedzenia i palenie papierosów. Również otyłość nie pomaga, ponieważ wysoka temperatura ciała niweluje produkcję nasienia. Żeby być bardziej płodnym, należy odstawić używki, stosować odpowiednią dietę (bogatą w witaminy i minerały) i zacząć ćwiczyć.

MIT – CHŁODZENIE JĄDER ZWIĘKSZY PRODUKCJĘ NASIENIA

Skoro potwierdza się, że wysoka temperatura zmniejsza produkcję plemników, spora część mężczyzn wierzy, że chłodząc jądra da odwrotny efekt. Niestety, tak to nie działa. Zamiast stać przy otwartej lodówce bądź spędzać godziny przed stosunkiem na chłodnym powietrzu, warto przeczytać ponownie poprzedni akapit.

Dziękujemy za współprace stronie inofem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *