Menu

Oczyszczanie ścieków w oczyszczalniach

25 lipca 2017 - Technologie
Oczyszczanie ścieków w oczyszczalniach

Istnieje wiele nowoczesnych, a zarazem oszczędnych metod oczyszczania ścieków. Urządzeniami, które dobrze sprawdzą się w tej roli są m.in. dyfuzory, które stosuje się najczęściej w oczyszczalniach.  Dyfuzory możemy podzielić na rurowe i dyskowe. W obu przypadkach są to instalacje napowietrzające służące do oczyszczania wody także w stawach hodowlanych czy kąpieliskach.

Napowietrzanie ścieków – czy to zdaje egzamin?

Aby uzyskać efekt czystej wody warto zainwestować w metodę napowietrzania drobnopęcherzykowego.  Mechanizm napowietrzania ścieków tą metodą charakteryzuje się wysoką wydolnością transferowania tlenu i niezwykle małymi oporami przepływającego powietrza. Oba te czynniki sprawiają, że system napowietrzania drobnopęcherzykowego jest bardzo energooszczędny. Dyfuzory dyskowe i rurowe to przede wszystkim łatwy montaż zarówno w nowych obiektach jak i tych, które należy poddać modernizacji. W przypadku spraw związanych z montażem warto jest wcześniej przyłożyć wagę do doradztwa i konsultacji.

Dyfuzory rurowe i dyskowe

Oba rodzaje dyfuzorów stosuje się głównie do oczyszczania i napowietrzania ścieków, ale ich zastosowanie możemy znaleźć także w zbiornikach wodnych, w tym stawach hodowlanych ryb. W ostatnich latach bardzo popularne stało się oczyszczanie jezior za pomocą dyfuzorów.  Charakterystyczną cechą dyfuzorów rurowych i dyskowych jest wysoka jakość wykonania m.in. ze specjalnej mieszanki gumy kauczukowej oraz niezawodność i co się z nią wiąże niespotykana wytrzymałość.

Co to są ruszty napowietrzające?

Tytułowe pytanie również związane jest oczyszczaniem  ścieków. Ruszty napowietrzające stanowią bowiem bardzo ważny element napowietrzania wszelkiej maści cieczy.  Omawiana czynność odbywa się zazwyczaj w oczyszczalniach cieczy, a konkretniej jej komorze osadowo-czynnej. Podsumowując nasze rozważania dotyczące dyfuzorów rurowych i dyskowych, a także rusztów napowietrzających warto zapamiętać, że są to nieodzowne elementy gwarantujące nam oczyszczanie wody i ścieków, nie tylko w oczyszczalniach, ale także w zbiornikach wolnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *