Menu

Odwodnienia liniowe – rodzaje, wady i zalety

14 maja 2017 - Budownictwo
Odwodnienia liniowe – rodzaje, wady i zalety

Podczas procesu budowania budynków przemysłowych i przedsiębiorczych takie jak garaże, hale, magazyny, należy dobrze rozplanować, jaki sposób odprowadzania wody  będzie dla nas najlepszy. Musi być taki, co oczywiście przeszkodzi zalaniom, ale również żeby zajmował jak najmniej miejsca i był dyskretny. Jednym z najlepszych obecnie rozwiązań do tego typu przedsięwzięć są odwodnienia liniowe – ich zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody, jak i każdych innych niechcianych płynów z podłoża do kanalizacji.

Odwodnienie liniowe ma w sobie wiele zalet, dlatego już duża część przedsiębiorców decyduje się na jego montaż. Chroni budynek przed wilgocią, a nadmiar wody spowodowany chociażby opadami deszczu, jest od razu odprowadzany, nie powodując tym samym kałuż.

Dzięki jego rosnącej popularności, mamy do wyboru liczne rodzaje taki odprowadzeń, w zależności od naszych preferencji finansowych i materiałowych. Warto dokładnie sprawdzić, jaki rodzaj będzie najlepszy dla naszego budynku, oraz na jakość materiałów potrzebnych do budowy takiego odpływu, by w przyszłości nie natrafić na problemy związane z usterkami.

Szukając rodzajów odwodnień liniowych, natrafimy na trzy typy: kanały łazienkowe, kanały rynnowe, a także kanały szczelinowe.

Kanały rynnowe – to takie, które nadają się do miejsc przemysłowych, zakładów chemicznych lub magazynów – są stworzone do odwadniania dużych pomieszczeń o sporej szerokości hydraulicznej.

Kanały szczelinowe – stosuje się tam, gdzie trzeba oddzielić mokre i suche nawierzchnie (np. w basenach lub centrach handlowych) i nie ma dużej wydajności hydraulicznej. Mogą być też stosowane w szpitalach, zakładach spożywczych i przemysłowych.

Kanały łazienkowe -jak sama nazwa wskazuje, używana jest pod prysznic w łazienkach – zapewnia komfortowy odpływ wody.

Wśród materiałów do stworzenia kratek ściekowych liniowych, możemy wybrać betonowe, plastikowe i stal nierdzewną. Tu warto od razu zaznaczyć, że w przypadku pomieszczeń, które mają kontakt z produktami spożywczymi (pożywienie) lub związkami chemicznymi, należy zastosować tylko stali nierdzewnej. Są higieniczne i bezpieczne, ponieważ nie zostają na nich żadne szkodliwe zanieczyszczenia.

Wychodzi na to, że kanały liniowe nierdzewne, dzięki swojej wytrzymałości i odporności na zmiany kształtów po czasie ich używania, są jakościowe najlepsze. Ale nie można uwłaczać tym plastikowym – one również mają swoje zalety. Nadają się świetnie tam, gdzie wody jest najmniej. Poza tym, są zadecydowanie tańsze. Niestety, ale wraz z niską ceną idzie też niższa wytrzymałość na uszkodzenia – dlatego trzeba mieć świadomość, gdzie chce się takie odwodnienie zamontować.

Artykuł powstał przy współpracy z http://hauraton.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *