Menu

Opłaty środowiskowe – wszystko co musisz wiedzieć

18 lipca 2018 - Finanse i gospodarka
Opłaty środowiskowe – wszystko co musisz wiedzieć

Każdy z nas każdego dnia płaci podatki czyli narzucone z góry świadczenia na rzecz państwa. Jesteśmy na nie skazani, ponieważ do tej pory nie wymyślono skuteczniejszej metody dorzucania się do wspólnego budżetu. Podatki oprócz remontów dróg, świadczeń socjalnych i wielu podobnym celom, są również wykorzystywanie do skuteczniejszej ochrony środowiska i walki ze zmianami, które powoduje przemysł. Właśnie w tym celu przedsiębiorstwa muszą odprowadzać opłaty środowiskowe. Czym jest ta forma daniny i kto musi ją płacić?

Danina w służbie ochrony środowiska

Opłaty środowiskowe muszą umieszczać firmy, które podczas prowadzonej działalności wytwarzają i emitują do środowiska substancje uznane za groźne. Nie musi się to odbywać bezpośrednio np. przez emisję gazów do powietrza. Opląty środowiskowe muszą płacić również firmy, które pobierają wodę lub odprowadzają ścieki z pominięciem systemu kanalizacyjnego czy składują odpady.

Kto musi płacić opłatę środowiskową?

Jak łatwo się domyślić ten rodzaj opodatkowania dotyczy szeroko rolnictwa i przemysłu. Niezależnie czy uprawiamy zboże, hodujemy świnie czy posiadamy sad – ustawa wymaga abyśmy odprowadzili za to  opłatę środowiskową.

Co ciekawe również lekarze czy weterynarze na własnej działalności gospodarczej prowadząc indywidualną praktykę muszą ponosić koszty utylizacji wytworzonych odpadów medycznych właśnie przez opłatę środowiskową.

Płacić muszą również podmioty nie będące przedsiębiorstwami , ale posiadające osobowość prawna czyli np. urzędy.

Czym powinien się charakteryzować dobry program do ewidencji opłat środowiskowych?

Przydatnym narzędziem do naliczania opłat środowiskowych jest dedykowany do tego rodzaju  rozliczeń specjalny program księgowy. Jego zakup oszczędzi to nam wiele czasu potrzebnego na ręczne wypełnianie formularzy urzędowych. Zabezpieczy też dodatkowo przed kalkulacyjnymi i prawnymi błędami. Czym powinien się charakteryzować dobry program do ewidencji opłat środowiskowych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *