Menu

Ozonowanie wody – Geneza i definicja

21 lipca 2017 - Technologie
Ozonowanie wody – Geneza i definicja

Istnieje wiele sposobów oczyszczania i dezynfekcji wody.  Pod tymi pojęciami należy mieć na uwadze procesy mające na celu wyeliminowanie z wody wszelkiej maści drobnoustrojów, bakterii czy wirusów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ozonowanie wody nie jest technologią odkrytą niedawno. Pierwsze instalacje ozonowe pojawiły się pod koniec XIX wieku w Holandii i Belgii, a ich popularność systematycznie wzrastała. Równoległe wymyślono jednak, alternatywną i tańszą metodę dezynfekcji wody poprzez otrzymanie chloru gazowego, który przez długi czas wypierał ozonowanie.

Proces ozonowania wody w pigułce

Ozonowanie wody zachodzi poprzez mieszanie wody z ozonem w specjalnych mieszalnikach, a następnie tak wymieszana woda przechodzi przez tzw. zbiornik kontaktowy, w którym dochodzi do jej oczyszczenia. Ilość ozonu który jest rozpuszczany  w wodzie zależy od wielu czynników, do których zaliczyć możemy ciśnienie fazy gazowej, temperaturę i ph wody. Ogromną zaletą ozonowania jest redukcja do minimum chloru w procesie uzdatniania wody, co w praktyce oznacza poprawienie jakości wody pitnej. Ozonowanie wody wspomaga procesy filtracyjne, usuwa żelazo, amoniak czy mangan, przywraca wodzie jej naturalną barwę, usuwając przy okazji zapach i smak. O eliminacji skażenia wszelkimi wirusami i bakteriami, wspominaliśmy już na wstępie.

Najczęstsze zastosowania instalacji ozonowych

Wodę ozonowaną możemy zastosować w wielu rozwiązaniach. Często słyszymy o tym, że w basenach krytych mamy wodę ozonowaną, a nie chlorowaną. Oczywiście jest ona zdrowsza dla skóry człowieka. Ponadto ozonowanie stosowane jest powszechnie do dezynfekcji wody pitnej, mineralnej, mycia w zakładach przetwórstwa owoców i warzyw. Instalacje ozonowe doskonale sprawdzają się również w przemyśle chemicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *