Menu

Parametry, które warto wziąć pod uwag, kupując maszynę do szycia

19 kwietnia 2017 - Dom i ogród
Parametry, które warto wziąć pod uwag, kupując maszynę do szycia

Obecnie mamy do dyspozycji szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o maszyny do szycia. Różnią się one nie tylko ceną czy marką, ale także wieloma innymi parametrami. Dostępne są zarówno maszyny mechaniczne, jak i komputerowe. Mogą być wyposażone w zaledwie kilka ściegów bądź też w aż kilkadziesiąt. Nawet typ chwytacza jest zróżnicowany. Decydując się na zakup maszyny do szycia, należy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie – co będziemy na niej szyć? Jak więc kupić dobre maszyny do szycia? Czym się kierować przy ich wyborze?

maszyna do szycia zdjęcie 2

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania maszyny do szycia?

1. Nowoczesna czy tradycyjna?

Obecnie dostępne są nowoczesne maszyny do szycia, czyli komputerowe, które niezwykle ułatwiają nam pracę. Można dowolnie dobrać ustawienia, a ponadto do dyspozycji są liczne programy czy ściegi. Oczywiście są i tacy, którzy preferują maszyny ustawiane manualnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że komputerowe maszyny są bardziej precyzyjne i wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji typu automatyczne obcinanie nici czy dokańczanie wybranego ściegu.

2. Jaki chwytacz?

Kupując maszynę do szycia, należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób podawana jest nić z dolnego bębna. Starsze i proste maszyny wyposażone są w chwytacze wahadłowe. Z kolei te droższe mają chwytacz rotacyjny, który wymienia się znacznie łatwiej i szybciej, co przekłada się także na cichszą pracę maszyny.

3. A co ze ściegami?

Nowoczesne modele maszyn wyposażone są w kilkadziesiąt różnych ściegów, jednakże najważniejsze są tutaj ściegi elastyczne, które umożliwiają szycie dzianin. Z kolei ściegi klasyczne są uniwersalne i składają się na nie stębnówka i zygzak. Z kolei ściegi ozdobne służą ozdabianiu różnych rzeczy. Ściągiem dodatkowym jest zaś overlockowy, dzięki któremu można estetycznie wykończyć brzegi. W maszynach komputerowych można nawet wyszywać literki, w tym też polskie znaki.

4. Inne parametry, na które warto wrócić uwagę

Podczas wybierania maszyny do szycia, warto zwrócić uwagę także na stopki, możliwość dostosowania docisku stopki, szycie wstecz, obrzucanie dziurek na guziki, stolik powiększający, nawlekacz igły, ilość ząbków transportujących, pozycjonowanie igły, obcinanie nici, wolne ramie, szycie podwójną igłą, regulację szerokości i długości ściegu.

Artykuł napisany dzięki pomocy sklepu z materiałami do szycia: DlaSzycia

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *