Menu

PCOS a menopauza

18 czerwca 2016 - Zdrowie i uroda
PCOS a menopauza

Zespół policystycznych jajników jest jedną z najczęstszych chorób powiązanych z gospodarką hormonalną, która dotyka kobiety. Najczęściej rozpoznaje się ją w okresie dojrzewania lub po wielu nieudanych próbach zajścia w ciążę. PCOS występuje także u kobiet, które przeszły przez menopauzę (a tak nazywa się ostatnią miesiączkę – objawy towarzyszące temu procesowi to klimakterium). PCOS jest związany z wieloma zagrożeniami. Jakimi?

Kilka kilogramów więcej

Kobiety w okresie około menopauzalnym często skarżą się na przybieranie na wadze. Rzeczywiście, to często się zdarza. U niektórych jest to po prostu brak ruchu, a u innych powodem jest choroba. U kobiet z PCOS zwiększająca się masa ciała, prowadząca do otyłości jest objawem choroby. Najczęściej kobiety tyją w okolicy brzucha, a nagromadzone kilogramy jest ciężko zgubić. To z kolei może prowadzić do zespołu metabolicznego. To kilka połączonych ze sobą objawów. Oprócz otyłości brzusznej może wystąpić wzrost cholesterolu, zwiększenie ciśnienia tętniczego, nieprawidłowy poziom lipidów i cukru we krwi. Nieprawidłowy pozom lipidów może prowadzić do miażdżycy, a nadmiar cukru do cukrzycy.

Miej układ krążenia pod kontrolą!

Zespół policystycznych jajników wpływa na Twoje naczynia krwionośne. Zwiększenie lipidów może doprowadzić do zawału – badania pokazują, że kobiety z PCOS mają 70 razy większe ryzyko zawały lub niedokrwienia serca od zdrowych osób. Poza tym nadciśnienie tętnicze występuje aż trzykrotnie częściej, a stan żył i tętnic nie jest najlepszy. Te szyjne znacznie się pogrubiają, a tętnicom mięśniowym i aorcie grozi zwapnienie.

Może boleć Cię… wszystko

Niestety, ale okazuje się, że adipocyty znajdujące się w tkance tłuszczowej kobiet z PCOS sprawiają, że to u nich bardzo często dochodzi do różnorakich zapaleń, między innymi stawów, ale także wielu innych chorób. Oprócz ciała cierpi też dusza – często mogą pojawić się depresje i stany lękowe, a także zaburzenia odżywiania i różnorakie problemy z seksem.

PCOS a menopauza

Może zdarzyć się, że osoby chorujące na PCOS przejdą przedwczesną menopauzę, która zdarzy się jeszcze przed 40. rokiem życia. Dla młodej kobiety to trudny okres, szczególnie gdy weźmie pod uwagę wyżej wymienione objawy. Na szczęście odpowiednie leczenie może zapobiec sporej części z nich. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, a ten w zależności od Twoich potrzeb ustali odpowiedni proces leczenia. Czasami są to leki hormonalne, czasem kuracja polegająca na przeprowadzeniu kilku zabiegów, ale nie można zapominać o naturalnej suplementacji i diecie. Należy jeść dużo grzybów, warzyw, z wyłączeniem gotowanej marchwi, ziemniaków czy fasolki szparagowej. Jeśli chodzi o pieczywo to sięgaj po wszystko, co brązowe – białe pieczywo, ryż, płatki błyskawiczne to proste węglowodany, przez które możesz utyć. Unikaj smażonych i tłustych potraw, słodyczy, a także owoców, które mają dużo cukru. Jednocześnie sięgaj po zioła, które nieco poprawią Twój nastrój i samopoczucie.

PCOS to nie wyrok, więc pamiętaj, że dzięki odpowiedniej kuracji, suplementom diety z inozytolem i odżywianiu możesz zminimalizować jego objawy. Nawet w okresie przekwitania możesz być piękna i pozytywnie nastawiona do świata – pamiętaj o regularnym odwiedzaniu lekarza i trzymaniu się jego zaleceń, a wszystko będzie dobrze.

Jedna myśl nt. „PCOS a menopauza

Zdrowa Ania

Warto pomyśleć także o naturalnych suplementach diety, znajdziecie je na https://www.herbisarium.pl/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *