Menu

Piece centralnego ogrzewania

28 sierpnia 2016 - Budownictwo
Piece centralnego ogrzewania

Czym jest piec centralnego ogrzewania

Inaczej kocioł centralnego ogrzewania. Generuje on ciepło w jednym miejscu, najczęściej kotłowni, następnie rozprowadza je na wszystkie pomieszczenia, które mają być ogrzewane. Systemy centralnego ogrzewania składają się z pieca, systemu rur, zbiornika podgrzewającego ciepłą wodę użytkową oraz pompy.

Piec centralnego ogrzewania może być zasilany rożnymi rodzajami paliwa. W Polsce najczęściej stosuje się paliwa stałe takie jak węgiel kamienny, miał opałowy, „eko-groszek” oraz drewno. Ponadto korzysta się również z gazu ziemnego, oleju opałowego, a nawet energii elektrycznej. W ostatnim czasie popularne staje się również ogrzewanie mieszkań produktami pozyskiwanymi z odnawialnych źródeł energii, wyróżniamy kilka rodzajów bio-paliw: słoma, pellet oraz brykiet.

Gdzie stosuje się centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanie jest bardzo popularne w blokach, szkołach, domach wielorodzinnych lub jednorodzinnych. W innych miejscach użytkowanie tego systemu jest raczej niespotykane, ze względu na konieczność częstego kontrolowania paleniska oraz zasypu. Jeśli dana instytucja decyduje się na taki rodzaj ogrzewania, potrzebna jest osoba, która będzie opiekować się instalacją i regularnie jej doglądać.

Gdzie kupić kocioł centralnego ogrzewania

Na rynku istnieje wiele rodzajów pieców centralnego ogrzewania, dlatego można bez problemu dopasować instalację dla swoich potrzeb. Najpopularniejszym miejscem, gdzie produkuje się kotły c.o. jest Pleszew. Miejscowość ta cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko w kraju, ale również w Europie.

Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania

Kotły można podzielić na wiele grup, wszystko zależy od parametrów, które weźmiemy pod uwagę.

Rodzaje kotłów ze względu na rodzaj paliwa:

Decydując się na piec zasilany konkretnym rodzajem paliwa, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego dostępność. Sprowadzanie paliw z daleka może okazać się nieopłacalne i drastycznie zwiększyć koszty.

Inną grupą, która cieszy się bardzo duża popularnością w Polsce są kotły uniwersalne. Mogą być zasilane różnymi rodzajami. Instalacje te są najczęściej stosowane, ponieważ można w nich stosować wszystkie rodzaje paliw stałych, a nawet ich mieszanki.

Dlaczego warto wybrać kocioł centralnego ogrzewania zasilany biomasą?

XXI wiek jest czasem uświadamiania społeczeństwa, jak ważne jest środowisko naturalne. Czyste powietrze, niezanieczyszczona gleba, ograniczanie ilości odpadów oraz ochrona nieodnawialnych źródeł energii nadal w Polsce nie jest priorytetowa. Wybierając piec c.o. warto zdecydować się na instalację zasilaną biomasą, aby zminimalizować emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz ograniczyć zużycie paliw nieodnawialnych.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za zainstalowaniem kotła centralnego ogrzewania zasilanego biomasą jest brak gwarancji stałych cen węgla kamiennego i innych paliw, których złoża są na wyczerpaniu. Inwestując w ekoenergetykę, mamy większą pewność stabilności rynku.

Jedna myśl nt. „Piece centralnego ogrzewania

  • Pingback: Popularny piec z podajnikiem | Artykuly24.pl

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *