Menu

Pielęgnacja pościeli

28 sierpnia 2018 - Dom i ogród
Pielęgnacja pościeli

To, w jaki sposób pielęgnujemy pościel w dużej mierze wpływa na jej trwałość. Im bardziej skupimy się na tym zadaniu, tym dłużej pościel będzie nam służyć, a jednocześnie świetnie się prezentować. Producent kołder udziela nam zwykle wskazówek dotyczących prania. Poniżej znajdują się praktyczne porady dotyczące pielęgnacji pościeli.

Temperatura prania

Niezależnie czy posiadamy pościele z bawełny, czy też z innego materiału, musimy stosować się do zaleceń producenta. Właśnie dlatego najlepiej nie odcinać metki, która znajduje się od strony wewnętrznej. Oczywiście może zdarzyć się tak, że napisy zostaną starte. Wtedy należy stosować się do zaleceń ogólnych:

– pościel satynowa: 40-60 stopni Celsjusza,

– pościel flanelowa: 40 stopni Celsjusza,

– pościel z kory: 40 stopni Celsjusza,

– pościel lniana: 40-60 stopni Celsjusza,

– pościel jedwabna: 30 stopni Celsjusza,

Bardziej wytrzymałe tkaniny możemy prać w wyższej temperaturze. Należy jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura prania może trwale uszkodzić materiał np. spowodować odbarwienia. Oczywiście jednorazowa pomyłka nie powinna spowodować zbyt dużych strat, jednak nagminne popełnianie popełnianie błędu sprawi, że pościel zniszczy się szybciej.

Częstotliwość prania

Pościel w normalnych warunkach należy prać mniej więcej raz na dwa-trzy tygodnie. Pościel niemowląt i dzieci powinna być odświeżana raz na tydzień – półtora tygodnia. W przypadku choroby pościel staje się prawdziwym siedliskiem bakterii. Właśnie dlatego należy ją prać raz na dwa-trzy dni.

Prasowanie pościeli

Wiele osób nie ma pojęcia, czy pościel należy prasować, czy też nie. Jest to dość subiektywna sprawa. Wiele zależy od sposobu suszenia. Jeśli jest ona rozwieszona, to często po zdjęciu z suszarki nie ma zbyt dużej ilości zagnieceń. Może jednak zdarzyć się tak, że nie mamy warunków do rozwieszenia pościeli. W takiej sytuacji najlepiej ją wyprasować, gdy liczne zagniecenia nie wyglądają dobrze. Bezwzględnie należy prasować pościel niemowlaka, czy też małego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *