Menu

Jaka pora dnia jest najlepsza na zdjęcia?

26 października 2018 - Hobby
Jaka pora dnia jest najlepsza na zdjęcia?

Fotografie wykonywane na zewnątrz – zarówno dotyczącego samego krajobrazu, jak i na przykład sesji ślubnych, wymagają planowania, odpowiednich przygotowań, ale też dużej cierpliwości. Na ostateczne efekty może bowiem wpłynąć odpowiednia pogoda i właściwe światło – dlatego też są one zależne od pory dnia, w jakiej zostaną wykonane zdjęcia.

Fotografie w „złotej godzinie”

Do wykonywania zdjęć plenerowych najlepiej sprawdzają się aparaty cyfrowe Canon, które przepiękne oddają wszystkie barwy i dzięki różnorodnym ustawieniom pozwalają na wykonywanie nawet najbardziej nietypowych fotografii. Jednak sprzęt to jedno. Drugą ważną kwestią jest pora dnia, jaką wybierze się na robienie zdjęć. Fotografowie zgodni są co do tego, że zdjęcia robione latem w samo południe będą charakteryzować się przede wszystkim bardzo ostrym słońcem. W związku z tym uchwycone krajobrazy będą wyglądały „płasko” i po prostu nijako.

O wiele lepszym momentem jest tzw. „złota godzina”, czyli czas godzinę po wschodzie Słońca albo na godzinę przed jego zachodem. Wtedy bowiem promienie z nisko zawieszonego Słońca tworzą delikatne, długie cienie, które idealnie podkreślają wtedy różnorodne szczegóły krajobrazu.

Najlepsza pora na robienie zdjęć

Poranna lub wieczorna „złota godzina” wydaje się być najlepszym czasem na zdjęcia także dlatego, że wtedy zastane światło ma o wiele cieplejszą tonację niż w innych porach dnia. Dzięki temu cała fotografia wydaje się być później bardziej przyjazna, niż ta wykonana w ostrym świetle południa. Trzeba jednak pamiętać, że chcąc robić zdjęcia w czasie „złotych godzin”, w wybranym miejscu należy pojawić się odpowiednio wcześnie. Dlaczego? Ponieważ tylko w takim wypadku, w kulminacyjnym momencie wschodu lub zachodu Słońca, będzie się mieć aparat cyfrowy Canon zamontowany na statywie, precyzyjnie skomponowany kadr i odpowiednio dopasowane filtry.

Co więcej, zdjęć wykonanych o takiej porze dnia nie trzeba szczególnie obrabiać, bo lekka mgiełka, skrząca się poranna rosa, czy czerwona łuna zachodu, same w sobie stają się niesamowitą ozdobą każdej fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *