Menu

Próba wysiłkowa

8 czerwca 2016 - Lifestyle
Próba wysiłkowa

Próba wysiłkowa, czyli stosunkowo bezpieczny test wysiłkowy, wykonywany na bieżni ruchowej, pozwalający określić kondycję układu krążenia w sytuacji zwiększającego się wysiłku. Pomaga w rozpoznaniu choroby wieńcowej lub podczas trwania rehabilitacji. Wskazaniem do odbycia testu może być także wyjaśnienie bólu w klatce piersiowej, sprawdzenie zaawansowania niedokrwienia serca, zaburzenia rytmu, czy też ogólna ocena wydolnościowa organizmu. Badanie przeprowadzane w sposób kontrolowany z wykorzystaniem ergometru rowerowego lub bieżni, przy zwiększającym się koncie nachylenia oraz prędkości, która zwiększa tym samym tętno badanego.


Test wysiłkowy poprzedzony jest konsultacją lekarską, przy której analizowana jest ocena kardiologiczna oraz wyniki badania standardowego EKG pacjenta. Przed samym badaniem nie powinno się pić mocnej kawy, herbaty oraz wszelkich napojów zawierających kofeinę, jeść obfitego posiłku, zazwyczaj zalecane jest spożycie lekkiego śniadania, palić wyrobów tytoniowych kilka godzin przed badaniem. Jako że badanie wiąże się z intensywnym ruchem, dla własnego komfortu założony strój powinien być wygodny, podobnie wygląda sytuacja z butami.

Do przygotowanej, przez wygolenie włosów i odtłuszczenie klatki piersiowej badanej osoby nakleja się elektrody, od których wyprowadzone są kable podłączone do rejestratora dokonującego zapis EKG. Dodatkowo zakłada się mankiet, aby dokonywać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Podczas badania z wykorzystaniem ergometru rowerowego zwiększa się obciążenie przy zachowaniu tego samego tempa pedałowania, w przypadku bieżni, zwiększana jest stopniowo prędkość i kąt nachylenia, co przypomina coraz to szybszy marsz pod coraz większą górkę, który powoduje zwiększanie zapotrzebowania organizmu na tlen. Sesja testu trwa zazwyczaj w okolicach kilkudziesięciu minut, lecz nie jest ściśle określone, ponieważ próbę wysiłkową przerywa się podczas osiągnięcia 85% maksymalnej wartości tętna maksymalnego, który wylicza się na podstawie wzoru uwzględniającego wiek pacjenta, do innych kryteriów zalicza się wystąpienie dolegliwości (wystąpienie duszności, ból w klatce piersiowej, wyczerpanie fizyczne, zawroty głowy) lub pojawianie się zmian podczas zapisu EKG. Po zakończonym wysiłku fizycznym pacjent przyjmuje pozycję leżącą lub spokojnie spaceruje, ponieważ niektóre zmiany wychodzą właśnie podczas odpoczynku. Mimo że test jest stosunkowo bezpieczny, należy zadbać o to, aby personel był dobrze wyszkolony, aby w przypadku niepożądanych zmian odpowiednio szybko zareagować. Podczas tak dużego wysiłku istnieje możliwość wystąpienia zawału serca, a nawet zgon. Do pozostałych powikłań testu wysiłkowego to tachyarytmie, bradyartmie, niewydolność serca, uszkodzenie tkanek miękkich, zasłabnięcie czy zawroty głowy. Jest to potwierdzenie na to, jak bardzo istotna jest odpowiednia ocena kliniczna, która uwzględnia wskazania i przeciwwskazania do wykonania testu wysiłkowego przez pacjenta.
Wyniki otrzymuje się zaraz po badaniu, po otrzymaniu wszelkich informacji lekarz analizuje skrupulatnie zebrane dane, sprawdzając każdą fazę wysiłku, zaczynając od marszu, przez stopniowe zwiększanie tempa, dochodząc do zamierzonego progu aż po końcowy odpoczynek, w którym także mogą zajść różne zmiany. Dokładna analiza pozwalają rozpoznać wszelkie nieprawidłowości pracy serca, dzięki którym można zapobiec jej rozwijaniu, ustalając pełny plan leczenia nadciśnienia.
Badanie można powtarzać w każdym wieku, także u kobiet w ciąży, o ile nie występują przeciwwskazania dyskwalifikujące wykonanie badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *