Menu

Agregaty prądotwórcze, a robotyzacja przemysłu

12 stycznia 2017 - Technologie
Agregaty prądotwórcze, a robotyzacja przemysłu

Branża automatyki i robotyki, wraz z ciągłym rozwojem technologii, rozwija się niezwykle dynamicznie, co potwierdzają ciągle rosnące wyniki sprzedaży robotów na całym świecie. W tej branży kryzysu nie widać i nic nie wskazuje na to, by miał się jakikolwiek pojawić. Ostatnie lata dla branży były wyjątkowo dobre, co potwierdzają producenci, którzy produkują poszczególne elementy serwo-napędów m.in. serwo silniki i sterowniki. Wraz z rozwojem robotów rośnie również zapotrzebowanie na nowoczesne źródła energii. Rodzi sięteż pytanie, co jeśli w pewnym momenci zrobotyzowanej fabryce zabraknie prądu? Czy istnieją obecnie agregaty prądotwórcze, które są w stanie zasilić fabryki podobnie jak zasilają szpitale?

Roboty na świecie

Najwięcej robotów obecnie produkuje się dla nabywców z Azji, w szczególności w Japonii. W krajach Europejskich sprzedano w ostatnich latach około sto tysięcy robotów. Około 40 % z nich trafia do odbiorców w Niemczech, drugim dużym rynkiem są Włochy, a zaraz po nich Hiszpania.
Obszary zastosowań robotów również się zmieniają, Najważniejsza pozostaje jednak branża przemysłu samochodowego. To tam roboty są najczęściej wykorzystywane do przeróżnych zadań – od przenoszenia poszczególnych rzeczy, przez obróbkę mechaniczną, po zagrzewanie karoserii i malowanie. Drugim największym odbiorcą robotów jest branża elektroniczna, gdzie występuje bardzo duże zapotrzebowanie.  Sektory, które inwestują w robotykę nalezą również rynki metalowe, maszynowe, gumowe i rynek związany z tworzywami sztucznymi oraz opakowaniami. W tych branżach cały czas rozwija się potrzeba zamawiania poszczególnych elementów serwonapędu (serwosilniki i regulatory).

Niezależnie od branży pojawia się problem zasilenia robotów przemysłowych. Nowoczesne zarządzaniem ryzykiem bierze pod uwagę możliwość odcięcia prądu np. przez warunki pogodowe. Często stosowanym rozwiązaniem staja się agregaty prądotwórcze.

Agregaty prądotwórcze zabezpieczeniem dla fabryk

W związku z rosnącą robotyzacją fabryk pojawia się problem dostarczenia im odpowiedniej ilości prądu. Wiele ośrodków przemysłowych inwestuje w nowoczesne agregaty prądotwórcze, na wypadek przerw w dostawach prądu. To się opłaca, ponieważ godzinna przerwa w działaniu zakładów poprzez wykluczenie robotów generuje straty w setkach, a nawet milionach euro. Nowoczesne agregaty prądotwórcze, które funkcjonują w fabrykach to kolosalnej wielkości kontenery, które dzień i noc stoją przygotowane na wypadek nieoczekiwanej awarii sieci elektrycznej.

Robotyka w Polsce

W Polsce branża robotyki również radzi sobie z roku na rok coraz lepiej. Mimo to producenci narzekają, że w naszym kraju nadal jest małe zapotrzebowanie na roboty, mimo tego, że mamy nie tylko potencjał ale i możliwości, aby się rozwijać w tym kierunku. Polska jest krajem, w którym roboty są wykorzystywane praktycznie we wszystkich rodzajach aplikacji, do których zostały stworzone. Najbardziej przoduje tutaj przemysł samochodowy, który wykorzystuje roboty niemalże do każdej czynności. Inne zapotrzebowanie na roboty ma branża produkcji precyzyjnej ( optyka). Bardzo dużo maszyn trafia do general industry – oznacza to ogół zainteresowań związanych z produkcją – manipulowanie towarami, wytwarzanie ich. Do najważniejszych aplikacji zaliczają się te, gdzie produkty są przenoszone  i obrabiane. Następnie roboty są wykorzystywane w paletyzacji i  pakowaniu towarów. Niektóre firmy wykorzystują je do spawania, zagrzewania i montaż.

Jakie cechy decydują o zakupie?

Firmy, które inwestują w robotykę, najwięcej uwagi zwracają na parametry techniczne robotów i poszczególnych elementów, które je tworzą. Kluczową rolę odgrywa tutaj także cena. Te dwie cechy nabywcy wskazują najczęściej podczas badań rynkowych. Kolejnymi cechami, na które zwraca się uwagę przy zakupie jest długość gwarancji ( wsparcie posprzedażowe) oraz marka danego robota. Nabywcy dopytują także, czy dany robot posiada elementy, które gwarantują pracę w środowisku higienicznym lub zwracają uwagę na wysoki stopień ochrony środowiskowej robota.

Perspektywy rozwoju

Badania pokazują, że branża robotyki będzie się cały czas rozwijać i odnotowywać coraz większe wyniki sprzedaży. Z roku na rok liczba sprzedanych robotów wzrasta i nie ma powodów twierdzić, że w następnych latach będzie inaczej. W Polsce na pewno można liczyć na dalszą popularyzację robotów w sektorze general industry, zwłaszcza w branży maszynowej i metalowej.

Również firmy z branży agregatów prądotwórczych zacierają ręce, ponieważ wraz ze wzrostem zapotrzebowania na roboty rośnie zapotrzebowanie na ich zasilenie w razie przestojów prądu.

Wynajem agregatów prądotwórczych czy własny agregat?

Wraz ze wzrostem popularności agregatów prądotwórczych rośnie też zapotrzebowanie na usługi wynajmu agregatów. Co prawda w Polsce ta usługa nie jest tak rozwinięta jak np. w Niemczech, nie mniej firm jej świadczących przybywa z roku na rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *