Menu

Psychotechnika – na czym polega i z czego się składa?

13 września 2018 - Finanse i gospodarka
Psychotechnika – na czym polega i z czego się składa?

Testy psychotechniczne (psychometryczne) mają na celu pomoc pracodawcom w obiektywnej ocenie kandydatów w zakresie zdolności poznawczych, postaw, osobowości i wiedzy. W większości przypadków testy te dotyczą pytań wielokrotnego wyboru.

Z czym to się je?

Psychotechnika jest wiarygodnym źródłem znaczeń. Niemożliwym jest uniknięcie stosowania psychometrii, jeśli chciałbyś się związać z poważną firmą na rynku międzynarodowym. Istnieje wiele testów psychometrycznych, głównie dlatego, że ludzie mają dość dużo zdolności poznawczych! Ogólnie możemy rozróżnić umiejętności i testy.

Dlaczego pracodawcy stosują taki rodzaj testu?

Szeroki przegląd testów psychometrycznych prawdopodobnie wyklucza możliwość oszustwa, a gwarantuje ocenę zdolności poznawczych i społecznych przyszłego pracownika. Na podstawie odpowiedzi do pytań pracodawca skutecznie uzyska osobisty profil pracownika.

Jak zdać testy psychometryczne?

Jednym z najczęstszych fragmentów porad ekspertów, jest wcześniejsze przećwiczenie tych testów. Praktyka na prawdę poprawia wydajność, ponieważ kandydaci zapoznają się z typami testów, z którymi docelowo się spotkają i udoskonalą rodzaje umiejętności, których będą potrzebować. Poniżej możesz zapoznać się z rodzajami testów, które charakteryzować mogą np. badanie kierowców.

Numeryczne rozumowanie

Testy z numerycznym rozumowaniem oceniają Twoją wiedzę o wskaźnikach, procentowym wzroście / zmniejszeniu, kosztach i analizie sprzedaży, stawkach i trendach oraz konwersjach walut. Aby rozwiązać problemy, zazwyczaj możesz używać kalkulatora, ale cała inna wiedza musi pochodzić z twojej głowy!

Rozumowanie werbalne

Werbalne testy rozumowania oceniają twoje umiejętności rozumienia. Podczas badania zostanie wyświetlony krótki fragment tekstu i będziesz musiał podać odpowiedź Prawda, Fałsz lub „Nie wiem” na każde stwierdzenie.

Rozmyślne rozumowanie

Diagramatyczne testy rozumowania, zwane również rozumowaniem logicznym lub testami rozumowania indukcyjnego, pozwolą ocenić, jak dobre jest twoje rozumowanie logiczne i czy posiadasz niezbędne umiejętności indukcyjne i dedukcyjne do wykonywania zadań w przyszłej pracy.

Sąd sytuacyjny

Testy Sądu Sytuacyjnego (SJT) oceniają, w jaki sposób podchodzisz do sytuacji napotkanych w miejscu pracy. Opierają się one na hipotetycznych scenariuszach, na które należy odpowiednio zareagować. Na podstawie twoich odpowiedzi zostanie sprawdzone, jak dopasujesz się do wartości i zachowań danej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *