Menu

Recykling w Polsce i na świecie

14 lipca 2017 - Lifestyle
Recykling w Polsce i na świecie

Recykling w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych, a więc popularny recykling to przyszłość jeśli chodzi o czystość w naszym kraju. W kraju nad Wisłą co roku zwiększa się poziom odpadów, co jest efektem rozwijającej się dynamicznie gospodarki. Według danych z 2017 roku, już około 24% odpadów jest przetwarzanych. To wynik wciąż daleki od ideału, ale równocześnie taki, który daje nadzieję, że w ciągu 10-15 lat możemy stać się recyklingową potęgą.

Recykling w Europie

Wskaźniki ponownego przetwarzania odpadów w Europie są nierównomierne. Krajami, które wiodą prym w tej branży są zdecydowanie Niemcy, Szwajcaria, Austria i cały Benelux.  Zarówno Helveci jak i Niemcy mogą pochwalić się współczynnikiem na poziomie 63%.  Holandia, Belgia i Luksemburg są nieznacznie w tyle (52-58%). Średni poziom przetwarzania odpadów w Europie wynosi ok. 40%. Współczynniki recyklingu na tym poziomie lub nieznacznie niższym/wyższym osiągają następujące kraje:  Hiszpania, Francja, Włochy, Norwegia, Wielka Brytania, Szwecja, Islandia, Szkocja, Irlandia, Dania i Finlandia. Potem jest grupa krajów nowej Unii, w której Polska jest wiodącą siła. Najsłabiej z recyklingiem radzą sobie Grecy, Bułgarzy i Albańczycy. Mocno przeciętnie wyglądają również nasi najbliżsi sąsiedzi Czesi (16%) i Węgrzy (9%)

Przyszłość recyklingu

Szczegółowe wyliczenia z 2016 roku wskazują, że w Polsce przetwarza się już blisko 2 mln ton odpadów sztucznych, z czego ¼ trafia pod recykling. Z ponad 20% odpadów pozyskuje się energię odnawialną. Te statystyki co roku będą lepsze. Szacuje się, że dzięki środkom unijnym przekroczymy niebawem pułap 30%. Średni poziom Unii Europejskiej powinniśmy osiągnąć za 5-7 lat.  Analizując odpady największą grupę stanowią kartony opakowaniowe – 65%.  Odpady z budownictwa to blisko 20%, zaś zużyty sprzęt elektryczny sprzęt ok. 15%  Warto wspierać działania związane z recyklingiem, bo to nasza wspólna przyszłość. Państwo polskie i samorządy lokalne, powinny to zrozumieć i w jeszcze większym stopniu zaangażować się w rozwój tej branży.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości http://www.joppol.pl

 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *