Menu

Robot, czyli słowo, które ma dość nieoczekiwane pochodzenie

21 listopada 2017 - Motoryzacja, Technologie
Robot, czyli słowo, które ma dość nieoczekiwane pochodzenie

Mało kto wie, że słowo „robot” po raz pierwszy zostało użyte w roku 1921, kiedy to czeski pisarz i dramaturg Karel Capek pokazał światu swoją sztukę „Roboty Uniwersalne Rossuma”. Skąd jednak właściwie wywodzi się to słowo i co skłoniło go do jego wykorzystania?

Słowiańskie pochodzenie słowa „robot”

Skoro już wiadomo, że słowo „robot” wywodzi się z języka słowiańskiego, warto przyjrzeć się mu nieco bliżej. Zaczynając od początku: słowo „robot” pochodzi od czeskiego słowa „robota”, oznaczającego po prostu pracę (brzmi znajomo? Słowo „robota” jest w końcu jak najbardziej spokrewnione z polskim, tak samo brzmiącym słowem oraz jego odpowiednikiem w języku rosyjskim – „rabota”). To właśnie pochodzenie rosyjskiego odpowiednika tego słowa doskonale tłumaczy, co miał na myśli Karol Capek, wykorzystując je w swojej sztuce. Rosyjskie słowo „rabota” wywodzi się od tureckiego słowa „rab”, które oznacza po prostu niewolnika. Idąc tym tropem można powiedzieć, że robot to właśnie taki niewolnik człowieka — robi to, co mu się rozkaże, a więc zaprogramuje, nie odmawia oraz nie posiada potrzeb (chociażby emocjonalnych), co pasuje do dawnego sposobu patrzenia na niewolników.

Od robota do robotyki

Kilka lat później, bo już w 1942 roku Isaac Assimov w swoim opowiadaniu „Runaround” po raz pierwszy używa słowa „robotyka”. Warto wiedzieć, że jest on również autorem opowiadań pt. „Ja, robot” oraz jednym z pionierów, jeżeli chodzi o sformułowanie zasad, według których roboty powinny być programowane. W swoich publikacjach wskazywał m.in. na to, że robot nie może szkodzić ludzkości oraz powinien spełniać wszystkie wydawane przez człowieka polecenia.

Kolejne lata to z kolei przejście od słów do czynów — po niezwykle intensywnym rozwoju techniki podczas II wojny światowej, już w 1956 G.C. Devol i J.S.Engelberger postanowili stworzyć pierwszy działający egzemplarz robota. Ich nowatorskim dziełem był robot UNIMATE, zainstalowany w fabryce General Motors, co było krokiem milowym w dziejach robotyki. Od tego właśnie czasu roboty przemysłowe znacznie zyskały na znaczeniu, a dziś praktycznie trudno wyobrazić sobie bez nich współczesny przemysł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *