Menu

Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania na paliwo stałe

23 kwietnia 2017 - Technologie
Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania na paliwo stałe

Kotły centralnego ogrzewania na paliwo stałe występują w bardzo wielu różnych odmianach. Ich obsługa jest stosunkowo prosta i w ciągu jednej doby zazwyczaj ogranicza się do kilkukrotnego załadunku paliwa. Tak częsta obsługa nie jest jednak wymagana, jeżeli kocioł wyposażony  jest w automatyczny podajnik paliwa. Dlatego przy wyborze tego typu kotła do domu, warto poznać udogodnienia oferowane przez poszczególne rodzaje.

Kotły ze spalaniem górnym i dolnym

Najprostszą budowę pośród kotłów na paliwo stałe, mają kotły ze spalaniem górnym. Charakteryzują się niską kontrolą nad procesem spalania. W praktyce nie można w nich stosować drewna, ponieważ spala się ono mało efektywnie i zbyt szybko. Nieco droższym rozwiązaniem są kotły centralnego ogrzewania ze spalaniem dolnym. Zużywają mniej paliwa, a ich wydajność podczas spalania drewnem jest o wiele wyższa. Możliwe jest w nich dopalanie cząstek paliwa, które od razu wylatują do komina w kotłach ze spalaniem górnym. Jest to możliwe, ponieważ posiadają dwa lub trzy ciągi spalinowe. Wyraźnie niższa jest również emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Spalanie dolnym pozwala też na regulację wydajności kotła oraz sterowanie procesem spalania.

Kotły zgazowujące

Do palenia wyłącznie biomasą i drewnem stosowane są kotły zgazowujące. Od innych odróżnia je mniejsza emisja zanieczyszczeń oraz mniejsze zużycie paliwa. Kotły centralnego ogrzewania tego typu są również bardziej trwałe, ponieważ do ich wykonania stosowane są materiały najwyższej jakości. Z tego powodu są również o wiele droższe. W kotłach tych intensywnie zachodzi zjawisko suchej destylacji drewna, czyli pirolizy. Prowadzi ona do uzyskania gazu drzewnego. Odbywa się to przy szczelnej komorze załadowczej, zamkniętym przewodzie kominowym oraz automatycznie sterowanym, ograniczonym dopływie powietrza. Gaz trafia do dyszy razem z powietrzem, a ich proporcje dobierane są automatycznie. Tego typu kotły centralnego ogrzewania są wysoce odporne a wysokie temperatury i posiadają układ automatycznej regulacji.

Artykuł sponosrowany przez Zakład Ślusarsko Kotlarski – kotlarstwo.co

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *